Ako upraviť priestor pre krásne svadobné fotky I.: Osvetlenie

Chcete zo svadby parádne fotky? Pomôžte fotografovi k ich dosiahnutiu tým ako pripravíte priestory, v ktorých sa svadba odohráva a ich osvetlenie. Mám pre vás pár rád ako na to.

Svadba je pre väčšinu ľudí tak jedinečný okamih, že ho zažijú len raz v živote. Ak svadbu neorganizuje skúsená svadobná agentúra, alebo ostrieľaný svadobný manažér, niektoré veci nemusia dopadnúť dobre. Mám preto pre vás pár rád ako upraviť priestory, v ktorých sa svadba odohráva tak, aby ste pomohli fotografovi odfotiť krásne fotografie.

Samozrejme, kľúčom k dobrým fotkám je dobrý fotograf, ale aj ten má ľahšiu úlohu a šancu odfotiť krajšie zábery, ak má na to príležitosť. Je jasné, že inak sa fotí v kultúrnom dome v Hornej Dolnej, inak vo Wiegerovej vile, a úplne inak na garden party niekde na lúke. Ale aj tomu kultúrnemu domu sa dá pomôcť.

Zaveste malé svetielka

Dobrý fotograf vie používať objektívy, ktoré nechajú ostré to čo má byť ostré a rozmažú všetko ostatné v pozadí. Ak sú v pozadí fotky svetielka, stanú sa z nich také veľké neostré guličky, ktorým sa odborne hovorí „bokeh“. A tie vyzerajú na každej fotke nádherne. Keď však nie je čo rozmazať, nevznikne žiadny bokeh. Je jedno, či použijete LED pásy zložené z jednotlivých svetielok, vianočné reťaze na stromoch, stĺpoch, a strope, alebo horiace kahance. Výsledkom je krásne pozadie fotiek.

Vyberte vhodné priestory

Chápem, že nie každý má možnosť usporiadať svadbu v luxusnom hoteli, kde sú ubytovaní všetci zúčastnení už deň vopred. Nevesty sa pripravujú v byte v paneláku, češú sa v kúpeľni a šaty si obliekajú v chodbičke pri záchode. Taká je realita nášho života, ale niekedy stačí málo, aby prostredie pomohlo fotografovi. Možno sa nevesta môže pripravovať vo veľkom rodinnom dome u rodičov, ženíchovi naplánujte obliekanie sa na dvore (možno stačí obliekanie kravaty, či motýlika, vesty a saka, zaväzovanie šnúrok na topánkach), obliekajte si svadobné šaty vo veľkej obývačke namiesto chodbičky.

Hľadajte svetlo

Fotograf potrebuje pre dobrú fotky veľa svetla a preto vás bude vždy ťahať k oknu, von, alebo niekam na dvor. Pomôžte mu a plánujte si prípravy tak, aby nemusel z fotiek retušovať zbytočné veci. Buďte na svetle. Obliekajte sa pri okne, maľujte sa na balkóne, nech vás češú na dvore keď to ide. A keď to nejde nijako inak, skúste fotografovi povedať, že máte tmavý byt. Možno vám dá radu ako to vyriešiť, alebo si jednoducho prinesie iné osvetlenie.

Zlaďte osvetlenie s priestorom

Pokiaľ vám to možnosti dovolia, skúste sa rozhodnúť o jednej farebnej schéme a zvoliť stabilné farebné osvetlenie. Je jedno, či bude vaša svadba v ružovom, oranžovom, bielom alebo modrom duchu. Dôležité je, že je stabilná. Blikajúce a meniace sa farby osvetlenia priestoru žiadnemu fotografovi  (ani dizajnérovi) nepridajú na kľude. Je totiž veľmi ťažké upravovať fotky, keď na jednej máte tvár v zelenom svetle, na druhej v červenom a na tretej je celý priestor kompletne ponorený do neónovej modrej.

Neosvetľujte to, čo netreba

Fotografia je kreslenie svetlom a čo nie je osvetlené, to na fotke nie je vidno. Jednoduchá, ale veľmi účinná pravda. Ak máte možnosť riadiť osvetlenie priestoru, zamerajte svetlá na veci, ktoré chcete ukázať – stôl s kvetmi, alebo zákuskami, obrazy, alebo zaujímavý reliéf na stene. V tme nechajte radiátory a iné štandardné „doplnky“ kultúrnych domov a jedální.

Rada na záver: Než začnete realizovať vaše vlastné predstavy o dekorovaní priestoru, vypýtajte si súhlas s manažérom priestoru. Nechcete zistiť až v deň svadby, že žiarovky porušujú nejaký protipožiarny kód, alebo zavesené drapérie bránia skrytej vzduchotechnike správne fungovať.

Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

Ak by ste potrebovali na vašu svadbu fotografa, čo sa vyzná v tom čo robí, som vám k dispozícii.

 

Páčil sa vám článok? Zadajte svoj email a ďalšie články Vám prídu automaticky do schránky!

[mc4wp_form id=“6473″]

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby