Ako vybrať na svadbu fotostenu

Rady profesionálneho svadobného fotografa o tom ako pripraviť fotostenu, pred ktorou sa budú fotiť skupinky na svadbe.

Rady profesionálneho svadobného fotografa o tom ako pripraviť fotostenu, pred ktorou sa budú fotiť skupinky na svadbe.

Aako svadobný fotograf sa často stretávam s požiadavkou na fotenie skupiniek pred svadobnou fotostenou a musím povedať, že drvivá väčšina z fotostien nebola zvolená práve najšťastnejšie. Ako teda pripraviť fotostenu správne, aké farby a a pozadie zvoliť sa vám pokúsim objasniť v tomto blogu.

Tento článok nie je o fotobúdkach, ktoré majú svoje fotosteny optimalizované ná ich potreby. Fotosteny pre fotobúdky sú iná záležitosť než samostatné fotosteny a pozadia, ktoré si nezávisle od fotografa pripravia novomanželia pre hostí na svadbe ako doplnkový program.

Začnime ale po poriadku o tom, čo je vlastne fotostena.

Čo je to fotostena a prečo ju ľudia chcú mať na svadbe

Fotostena, alebo niekedy celá fotokútik je vyhradená časť v mieste svadobnej hostiny, kde sa hostia môžu fotiť nejakým tématickým pozadím. Na Pintereste nájdete množstvo krásnych, kreatívnych a častokrát prakticky nerealizovateľných fotokútikov a fotopozadí. Je super romantické pozadie zostavená z obrovských dvier od stodoly, otvorených knižiek nalepených na doske s rozmermi 3×3 metre, alebo zaparkovaného ružového veterána VW transporter obsypaného cestovateľskými doplnkami, ale to sú inšpirácie z amerických svadieb za 30 000 USD.

U nás je realita väčšinou skôr jednoduchšia a skromnešia – rám stojanov, na ktorom je zavesená nejaká plachta, kyticové doplnky a lemovania, pruhy látky zavesené cez stromy, alebo len biela stena s vianočnými ledkami. Samozrejme sa nevylučuje, že máte k dispozícii niečo špeciálne a môžete to využiť ako fotostenu, alebo pozadie. Takisto si môžete objednať nejakú dekoratérsku firmu, ktorá vám také pozadie pripraví.

Dám vám ale pár rád, ktoré si pri príprave fotosteny môžmo neuvedomíte a  je dobré o nich vedieť.

Rady k príprave svadobnej fotosteny

1. Urobte fotostenu dostatočne veľkú

Väčšina fotostien, s ktorými som sa stretol boli jednoducho príliš malých – nízkych, alebo úzkych. To preto, že ak je fotopozadie zavesená na bežnom fotostojane, je vo výške tak cca 2 metre. Takže na každej fotke, kde je trochu vyššia osoba uvidíte koniec pozadia a to práve za hlavou vysokého človeka. A fotograf sa tomu nevyhne, pokiaľ nešpekuluje ako vysokého človeka usadiť.

Šírka býva tiež problém ak sa fotia viac ako 2-3 ľudia naraz. A na svadbe sa fotia aj skupinky 10 ľudí, takže na fotkách je vidno nielen horný koniec pozadia, ale aj boky a všetko za nimi.

2. Pamätajte, že ľudia chcú fotky celej postavy

Mnohí hostia si na svadbu požičajú, kúpia, alebo ušijú jedinečný kostým a oblek a chcú ho mať zdokumentovaný. Ak vaše pozadie nesiaha až po zem, tak  na fotke kazí dojem. Je to iné ako pri fotobúdke, kde vôbec nie je možnoť odfotenia celej postavy človeka – takmer vždy ide len o fotky od pása vyššie. Výnimkou je snáď len Magic Mirror fotobúdka, ktorú už ponúka pár firiem aj u nás.

3. Ak chcete mať fotopozadie z LED svetielok, tak za nimi musí byť niečo tmavé

Fotograf musí pre fotenie skupinky použiť pomerne silný blesk. Takto silný blesk často prebije svetlo z LED svetielok ak sú na inom než tmavom pozadí. Tmavým pozadím myslím predovšetkým čiernu farbu, prípadne aj tmu v danej miestnosti, alebo záhrade. Tma funguje rovnako dobre.

4. Vyberte si, prosím, iné než biele pozadie

Ako som už spomínal, fotograf potrebuje použiť silný blesk. Biele pozadie odráža veľa svetla z blesku a preto sa častokrát stane, že je buď prepálené, alebo splýva s bielymi šatami nevesty.

Len pre istotu napíšem, že samozrejme viem, že pred bielym pozadím sa v štúdiách bežne fotí a nie je to problém. Ale svadba nie je štúdio, kde si vie fotograf presne nastaviť ideálne svetlo pre konkrétnu situáciu. Svadobný fotograf má často len sekundy na to, aby zmenil nastavenie blesku z fotenia dvojica na 10-člennú skupinku.

5. Zvážte, či nie je lepšie fotiť sa bez fotosteny

Z mojich skúseností je proste jednoduchšie skupiniek zvoliť len s tmavým pozadím tanečnej sály, parketu, alebo záhrady. Ak máte skúseného svadobného fotografa tak budú fotky lepšie ako s malým fotopozadím.

Záver

Fotostena, fotopozadie, alebo fotokútik je príjemná zábava pre svadobných hostí. Fotiť ich môže svadobný fotograf, alebo sa môžu fotiť sami na mobil, či na polaroidový typ fotoaparátu, napr. Fuji Instax, alebo Canon Zoemini.

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby