Krásne fotky zo svadobných príprav

Svadobné prípravy majú svoju čarovnú atmosféru, ktorú sa oplatí zachytiť aj na fotografiách. Ponúkam vám pár rád ako mať aj z príprav na svadbu krásne fotky.

Svadobné prípravy majú svoju čarovnú atmosféru, ktorú sa oplatí zachytiť aj na fotografiách. Ponúkam vám pár rád ako mať aj z príprav na svadbu krásne fotky.

Cyklus „Čo by mala nevesta vedieť o …“ je sériou informačných článkov pre nevesty, ženíchov a organizátorov svadieb. Predkladané vysvetlenia a odporúčania vychádzajúcich z praxe svadobného fotografa Maroša Markoviča. Jednoduchým a pre laika pochopiteľným spôsobom predstavuje rôzne aspekty svadobného dňa súvisiace so získaním nádherných svadobných fotografií.

Čas príprav je taká zaujímavá časť svadobného dňa. Všetci sa tešia v očakávaní najväčšieho okamžiku, ale vlastne to je ešte všetko neformálne. Trochu stresu, máličko nervozity a vtipy o tom, že „ešte nie je neskoro povedať nie“.

Plánovanie svadby je náročné a viem, že môže byť pre niekoho až príliš zložité naplánovať každý detail. Avšak, ak ste nevesta a investovali ste do skutočne kvalitnej fotografie, stavím sa, že chcete čo najlepšie fotky. Aj keď by mal byť fotograf schopný čo najlepšie využiť každú situáciu, sú niektoré veci, ktoré môže nevesta urobiť, aby pomohla fotografovi dosiahnuť krásne fotky. Dnes sa sústredím len na fotenie príprav svadobného dňa.

Či už sa pripravujete v hotelovej izbe, doma v spálni alebo v školskej jedálni, berte do úvahy svetlo! Ukážem vám niekoľko príkladov svetla, aby ste mohli získať cit pre to, o čom hovorím.

Vyberte si najväčšiu izbu čo máte k dispozícii

Na prípravu si vyberte si veľkú izbu. Čím väčšia je miestnosť, tým lepšie. Po prvé, umožní mi to fotiť z rôznych uhlov. Po druhé, použijem teleobjektívy, ktoré majú viac lichotivý (zoštíhľujúci) účinok.

Ale čo ak ste pár, ktorý žije v malom byte v centre Bratislavy? Žiadny problém! Prenajmite si apartmán v mieste, v ktorom sa bude konať vaša svadobná hostina. Je to lepšie rozhodnutie ako byť v malom byte, nehovoriac o tom, že by ste mohli v tomto hoteli fotografovať aj párové fotky.
Bonusová rada: Mnoho svadobných miest ponúka svadobný apartmán, kde sa môžu nevesta a ženích pripraviť. Takéto apartmány  sú navrhnuté tak, aby vyhovovali aj keď máte 3-4 družičiek.

Miestnosť na prípravy a obliekanie šiat upracte

Miestnosť upracte. Tento tip na pekné svadobné fotografie dá zdravý rozum, ale napriek tomu to vždy treba skontrolovať. V zhone svadobného dňa sa na posteli vŕšia igelitky s doplnkami, skrine sú obsypané vešiakmi, obaly od lodičiek, papučiek a náhradných topánok sa povaľujú na podlahe. Keď sa tento neporiadok neuprace, na vašich svadobných fotografiách sa objaví ako rozptyľujúce pozadie.

Zdvojnásobte čas na prípravy makeu-upu a vlasov

Čas na vizáž plánujte s veľkou rezervou. Keď plánujete a nemáte informáciu od vizážistky. zdvojnásobte množstvo času, ktorý si myslíte, že potrebujete pre vlasy a make-up. Ak meškáte alebo sa vám nepáči výsledok, stále je čas to do obradu opraviť.

Bonusová rada: Vyberte si najlepšieho vizážistu/vizážistku, ktorého si môžete dovoliť! Dobrý make-up a účes podporí vašu prirodzenú krásu a na svadobných fotografiách budete vyzerať úžasne!

Najlepšie svetlo je pri (veľkom) okne

Prirodzené svetlo od okna je to najlepšie čo môže fotograf mať!

Make-up nevesty by sa mal tiež robiť pri  okna. Smutnou skutočnosťou je, že mnoho vizážistiek má obmedzené chápanie svetla. Často žiadajú nevestu, aby sa pripravila v temnej miestnosti, kde je zlé svetlo. Výtvarné umenie aj klasická fotografia je o kvalite a smerovaní svetla. So všetkou úctou k skvelej práci, ktorú vizážistky robia, nie je najlepšie nechať ich rozhodovať o tom, ako dopadnú vaše svadobné fotografie z príprav.

Požiadajte teda maskérku a kaderníčku, aby vás maľovala vedľa okna s prirodzeným svetlom. Podľa možnosti teda nie v miestnosti bez okien alebo v kúpeľni. Vypnite tiež všetky ostatné svetlá v miestnosti. Prečo? Majú inú teplotu farby a „kontaminujú“ svetlo okna. Ak sa make-up robí v miestnosti s umelým svetlom s inou farebnou teplotou ako pri prirodzenom svetle, budete na dennom svetle a teda aj na fotkách vyzerať inak. Prípadne sa opýtajte svojho fotografa, kde by boli fotky z prípravy make-upu najlepšie.

Krásne šaty pre krásne fotky

Ak sú nevesta a družičky na prípravy a obliekanie vašich šiat pekne oblečené, bude to vyzerať na fotkách krajšie ako tepláky alebo pyžamy. Mama sa s natáčkami a v domácom tričku bude asi cítiť lepšie ako v šatách, ale rozdiel na fotkách si viete predstaviť aj sami.

Oblečte sa pekne aj vy na prípravu make-up a vlasov.

Pri obliekaní vašich svadobných šiat by družičky mali byť oblečené vo svojich kostýmoch.

Presvedčte družičky, aby sa obliekli do svojich šiat skôr, ako si oblečiete svadobné šaty. Všimnite si, že na fotkách nižšie sú družičky oblečené a vytvára krajší a jednotný vzhľad než keď sú každá v niečom inom.

Nevesta by mala nechať urobiť make-up a vlasy ako prvá

Vizážistky zvyčajne začínajú s nevestou poslednou tak, aby bola čerstvá na svadobný obrad. Ale je skôr výnimka ak sa vlasy a make-up stihnú načas, takže sa stane, že nevesta nemá čas na fotenie portrétov. Nech vizážistka začne s vami a potom upravuje družičky a mamu. Týmto spôsobom budete mať dostatok času na svadobné fotografie a na zábavu so svojimi družicami.

Záver

Uvedomujem si, že nevesty NIE sú fotografmi (z väčšej časti), a preto sa to nemusí zdať ako veľký problém fotiť sa kdekoľvek…. ale nie je to tak.Svetlo hrá kľúčovú úlohu na všetkých vašich fotkách a ja sa rozhodujem fotiť portréty okolo toho, čo robí svetlo.

A aby sme nezabudli – toto všetko platí aj pre ženícha a jeho družbov 🙂

 

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby