Má zmysel robiť album fotografií zo svadby?

Prečo sú svadobné albumy také drahé? A stojí za to vyrobiť si album svadobných fotiek? Dúfam, že sa na túto tému vám trochu osvetlím v nasledujúcom článku.

Podľa toho, kto album vyrába a druhu ponúkaných albumov, cena za svadobný album sa pohybuje od pár desiatok až do stoviek Eur. A, áno, dostanete to, za čo zaplatíte. Bežná chyba, ktorú nevesty robia je tá, že siahnu po kvantite – siahnu po fotografickom balíčku, ktorý obsahuje album zadarmo. Ale nie všetky albumy sú rovnaké.

Lacný vs. kvalitný album

Albumy, ktoré niektorí fotografi zahrnú do svojej cenovej ponuky sú zväčša bežné fotoknihy, čo si môžete objednať priamo z HappyFoto, CEWE alebo dokonca aj pomocou softvéru Apple iPhoto. Stránky sú tenké, podobné časopisu alebo lesklé brožované a vytlačené štvorfarebnou metódou tlače. Voľby obalu sa pohybujú od mäkkých až po tvrdú obálku s potlačou. Šité, alebo lepené, hrubšie či tenšie. V každom prípade však ich farby budú slabnúť a papier sa časom bude zhoršovať. 

Drahšie albumy sa zvyčajne vyrábajú s použitím skutočného fotografického papiera, niektoré so špeciálnym kovovým povrchom. Spoje sú zvyčajne bezšvíkové s plošným väzobným dizajnom, takže keď otvoríte knihu, môžete vidieť panoramatický záber vášho obradu, ktorý nie je v strede delený. Stránky sú hutné a robustné, čo dáva albumu luxusný pocit a robia ich majestátnymi. Obaly sa dodávajú v rôznych povrchových úpravách od pravých koží, cez hodvábné materiály až po hliník, akryláty a mnoho ďalších. Stránky je možné objednať s ochranným náterom na ochranu knihy a väčšina výrobcov dáva na album doživotnú záruku.

High-end albumy vyrábajú firmy, ktoré nepredávajú priamo širokej verejnosti a preto nie sú k dispozícii bežne nevestám. To znamená, že zatiaľ čo si nevesta môže navrhnúť a vyrobiť album sama, konečný výsledok sa nikdy nezhoduje s dobre navrhnutým luxusným albumom zo štúdia. Základná cena týchto kníh má však pochopiteľne tendenciu byť oveľa vyššia ako sú klasické fotoknihy. V závislosti na výrobcovi sú tieto albumy starostlivo navrhnuté od obálky až po každú stránku, ktorá ukáže príbeh Vášho svadobného dňa čo najvýraznejším a zmysluplným spôsobom. Konečný výsledok (ak to urobíte dobre) je umelecké dielo vytvorené len pre vás a vaše budúce generácie. To však vyžaduje čas, úsilie a talent pre tvorbu albumu.

Svadobný foto album
Svadobný foto album

Oplatí sa teda kúpiť si album svadobných fotiek?

Ak hľadáte krátku a rýchlu odpoveď tak – áno, absolútne stojí za to. Netreba o tom premýšľať.

Dlhá odpoveď: Predstavte si na chvíľu takúto situáciu. Vaše deti sú odrasté, pripravené na manželstvo. Počas rodinného stretnutia sa rozhodnete podeliť sa o svoje vlastné fotografie zo svadby. Bol to nádherný nádherný deň, keď nebolo nič iné ako vy dvaja. A fotografie prúdia do príbehu vášho veľkého dňa. Obaja vyzeráte nervózne, ale ste nesmierne šťastní. Ona sa pripravuje sa a vyzerá najlepšie v celom živote. Prvý pohľad, cesta uličkou k oltáru, slzy radosti, ktoré sa valia po tvárach, prvý tanec, smiech a radosť, vaši priatelia a rodina tancujú spolu bez starostí …

Otázka: Ako si predstavujete, že rozprávate tento príbeh?

  1.  Tlačíte sa pred obrazovkou počítača? (Existuje ešte Facebook? Nemôžete nájsť DVD alebo pevný disk, do ktorého ste uložili súbory s vysokým rozlíšením?)
  2. Zhromaždili ste sa okolo tabletu, či telefónu?
  3. Držíte tenkú, opotrebovanú knihu s vyblednutými obrázkami?
  4. Pozeráte na krásnu knihu s krištáľovo čistými, starostlivo vybranými obrázkami, ktoré sú vyhotovené najdokonalejším spôsobom?

Ak si vyberiete možnosť č. 4, musíte si vytvoriť profesionálne navrhnutý svadobné album s kvalitnou tlačou … Nielen pre vás, ale aj pre vašu manželku, deti a budúce generácie, s ktorými môžete rozprávať svoj príbeh prostredníctvom niektorých zo špeciálnych obrázkov. Váš príbeh je príliš dôležitý na to, aby bol archivovaný v digitálnej doméne, ktorej sa nikto nikdy nedotkne a nikdy nebude ukázaná v spoločnosti vašich blízkych.

Príbeh z histórie

Po mojej babke mi ostala nejaká stará rodinná fotografia. Svadobná. Je na nej napísaný rok 1906. Netuším kto na nej je, či to je rodina, alebo niekto úplne cudzí. Dnes má ta fotografia 111 rokov a viem si predstaviť, že v tom čase možno bola jedinou zo svadby. Škoda, že na ňu nenapísali, kto sa ženil a kto sa vydával. Ale je tu ako dôkaz, ako história.

Príbeh zo súčastnosti

Rozprával som sa kamarátkou Luciou, ktorá mala svadbu pred dobrými desiatimi rokmi. Hovorila mi, že sa jej zdal svadobný album príliš drahý, že si ho urobí sama. Po svadbe nebol čas, potom prišla dcéra, stavali dom, sťahovali sa a rozbehli svoju kariéru. Dnes, po desiatich rokoch svadobný album stále nemajú, a ako sama priznala, asi už ho ani nikdy mať nebudú. Keby to bola vedela vtedy, neváhala by ani sekundu a objednala by si hocaký, aspoň taký z tých lacnejších. Ale aspoň nejaký.

Svadobný foto album
Svadobný foto album

 

Príbeh z budúcnosti

Zo všetkých peňazí, ktoré miniete na vašu svadbu, sú vaše svadobné fotografie  jedinou vecou, ktorá v priebehu času zvýši hodnotu. Ako roky idú, budete čoraz viac radi, že ich máte. Obzvlášť, ak si ich môžete pozrieť prostredníctvom nádherného albumu na mieru namiesto toho, aby ste sedeli pred počítačom a klikali na tlačidlo „Next“.

Takže, zistite si, ako to urobiť. Nájdite spôsob, ako si dovoliť takýto album. Vynechajte kus dekorácie, okrešte zoznam hostí, zrušte limuzínu, ktorou budete jazdiť po dobu 20 minút a bude vás stáť toľko čo celý album fotiek. Nerobte to len pre seba. Urobte to pre vaše deti. Urobte to pre svojich vnukov. Pretože keď v roku 2075 v podkroví otvoria starú krabicu po starých rodičoch, nebudú mať žiadnu predstavu o tom, čo s kľúčom USB, ani ako spustiť DVD.

Pamätajte, že vaše svadobné obrázky sú históriou. Uchovajte si ich, vychutnajte si ich a vychutnajte si ich s vašimi budúcimi generáciami. Dotýkajte sa vašich vzácnych spomienok v skutočnom svete. Som si istý, že zistíte, že svadobné albumy nie sú v skutočnosti drahé – ale skôr neoceniteľné.

 

Páčil sa vám článok? Prihláste sa na odber ďalších!

[mc4wp_form id=“6473″]

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby