Prečo máva svadobný deň neočakávaný časový sklz (a ako tomu predísť)

Ako svadobný fotograf viem, že sa to deje na každej svadbe – niečo sa oneskorí na svadobný deň a zrazu sa príjemné 2 hodinky plánovaného fotenia, zmenia na 15 minút chaosu kedy treba odfotiť svadobné fotky páru, rodinných príslušníkov a najlepšie, aby to vyzeralo, že všetci sú totálne v pohode.

Schopnosť s pôvabom a ľahkosťou zvládnuť stres zo svadobného dňa, keď sa veci valia a zároveň meškajú je určite to, čo odlišuje skvelého svadobného fotografa od toho dobrého.  Ale schopnosť zabrániť tomu, aby deň na prvom mieste bežal bez meškania, je to, čo delí  skvelého fotografa do skutočného svadobného profesionála. Tu je päť z najväčších dôvodov, prečo svadby majú tendenciu meškať – minimálne z mojich skúseností – a riešenia, na ktoré som prišli s cieľom zabrániť tomu, aby sa to dialo!

Vlasoví vizážisti a make-upérky nepoznajú plán fotenia

Podľa mojich skúseností sú účesy a make-up top dôvodom meškania všetkých svadieb. Prečo? Málokedy sa stane, že nevesty informujú ďalších ľudí, že ak sa majú fotiť o 14:00, nemôže make-upérka skončiť ličenie o 14:00 s drobnou zanedbateľnou akademickou štvrťhodinkou meškania.  Je potrebné ich dokončiť o 13.00 hod., pretože ak fotenie začína o 14.00 hod. má nevesta čas na oblečenie, cestovanie na miesto fotenia alebo hľadanie rodinných príslušníkov na fotenie.

Riešenie: Pri zostavovaní plánu fotografovania na svadobný deň zahrňte čas na úpravu vlasov a make-up podľa plánu a povedzte svojim dodávateľom, aby naplánovali svoje služby tak, aby sa skončili celú hodinu pred tým, než sa je váš plán. POvedzte im, že musíte byť hotová o 13:00. Oni budú meškať a dokončia svoje dielo o 13:15, zaručene. Ale stále máte časovú rezervu a priestor na oblečenie, presun a svadbu bez stresu. Zdôraznite význam tejto doby počas celého procesu plánovania. A ak predsa len všetko stihnú načas, môže to byť vaša rezerva v prípade, že budú meškať iné veci než make-up a vlasy.

Rodina je notoricky známa kvôli meškaniu

Sú ľudia, ktorí nikdy nikde neprišli načas. Snažili sa, ale zasa nevydalo. Každý má v rodine niekoho takého. Ženíchov brat vždy mešká 30 minút. Naučil sa to od svoje mamy, ktorá sa nikdy v živote nikam nedostavila včas. Tak to proste je.

Riešenie: Vytvorte „falošný“ fotografický čas pre všetkých členov rodiny, najmä tých, ktorí sú známi svojim meškaním. Mojim pravidlom je povedať každému, aby bol pripravený o pätnásť minút skôr než je skutočný čas a  najlepšie je nájsť jedného člena rodiny, ktorý bude zodpovedný za to, že všetci (ktorých ako fotograf často ani nepoznám)  boli prítomní.  Tiež určite špecifické miesto stretnutia s fotografom, ktoré sa dá ľahko nájsť (vstupná hala alebo vchod funguje skoro vždy). Niekedy rodina mešká, pretože jednoducho nevie, kde sa má stretnúť!

Teta Agneška nevedela o rodinnom fotení

Pár sa rozhodne  fotiť rodinné fotografie pred obradom, ale nikto si však nespomenul, že by mal oznámiť tete, že má prísť skôr. Čo znamená, že musíte znovu každého nahánať kvôli tejto poslednej rodinnej fotografii.

Riešenie:  Urobte si zoznam rodinných portrétov aspoň dva mesiace pred svadbou a použite konkrétne mená v zozname (napr. Nevesta a ženích s tetou Agneškou a ujom Jožom). Vyhnete sa tak zmätku v tom, kto je potrebný a kedy.

Rodinné fotky na poslednú chvíľu

Dofotil som zoznam rodinných portrétov a pár musí odísť na obrad, ale matka nevesty na poslednú chvíľu ešte zbadala pár známych a požiada o desať ďalších rodinných fotografií, kvoli ktorým budú všetci zasa meškať.

Riešenie:  Je veľmi dôležité, aby pred svadobným dňom bol dokončený zoznam rodinných portrétov, aby sa zabránilo zdĺhavým požiadavkám rodinných portrétov na poslednú chvíľu, ktoré sa vyskytujú tak často.  Najmenej dva mesiace pred svadbou vytvorte zoznam najbližších rodinných skupín, ktoré sa majú fotiť.  A je váš zoznam dlhý, môžete buď pridať viac času do rozvrhu, alebo sa dohodnúť, že sa zvyšok rodiny bude fotiť večer pri hostine.

Podcenený čas presunov

Päťminútová cesta do kostola trvá 15 minút, na semafóroch naskakujú všade červené, alebo na ceste je hustá doprava. A keďže je leto, hlavnú cestu opravujú a  je zapchatá …

Riešenie: Vždy preceňujte cestovné časy. Trvá to chvíľu, kýmsvadobný autobus dá do pohybu, takže namiesto toho, aby ste niekoho nechali na hoteli, lebo nestihol prísť, stačí naplánovať viac času potrebného na cestu. Vždy plánujem 15 minút na 5 minút jazdy autom. Navyše vy budete vyzerať ako vynikajúci koordinátor, keď prídete s celou svadbou včas.

Záver

Vyzbrojte sa potrebnými informáciami. Čím viac toho premyslíte vopred, tým lepší bude svadobný deň. Keď už máte svoj harmonogram dňa hotový, ukážte mi ho a ja si ho pozriem okom skúseného profesionála, ktorý zažil toľko svadieb, koľko vy ako nevesta a ženích nikdy nestihnete. Nechajte si pomôcť, som tu pre vás. Keď budete v pohode vy, ja budem mať lepšie fotky a všetci budú spokojnejší. Win-win.

 

 

Páčil sa vám článok? Prihláste sa na odber ďalších!

[mc4wp_form id=“6473″]

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby