Recenzia fotoaparátu Instax

Svadobným párom, ktorým fotím svadbu ponúkam požičanie fotoaparátu Instax na zabavenie hostí. Instax má zopár špecifík, o ktorých je dobré vedieť. V tomto článku vám o nich napíšem.

Čo je to Instax fotoaparát

Instax je taký fotoaparát, ktorý robí fotky na počkanie. Fotka po odfotení vyjde z boku fotoaparátu a za pár minút sa na nej zobrazí odfotená scéna. Fotoaparát nevie fotky posielať niekam na cloud, či email, ani nemá ani žiadnu pamäťovú kartu, na ktorú by sa ukladali. Je to jednoducho fotoaparát okamžité použitie.

Fujifilm Instax fotoaparáty sa ponúkajú vo viacerých formátoch – Mini, Square a Wide. Samozrejme je obrovská varieta povrchových úprav. Od tých najlacnejších plastových až po elegantné zlaté a iné trendové tvary a farby.

Fotopapiere do nich sa ponúkajú v zodpovedajúcich veľkostiach, pričom niektoré z nich majú podklad nielen v klasickom bielom prevedení, ale aj s čiernym podkladom, alebo s rôznou party potlačou (hviezdy, balóny, …). Fotopapiere sa predávajú v kazetkách po 10 ks. Po minutí kazetky je treba kazetu vymeniť za novú.

Čím je Instax špecifický

Fotoaparáty Instax sú určené na párty, svadby a podobné zábavné eventy. Preto sú navrhnuté tak, aby ich obsluha bola úplne triviálna a zvládol ju aj absolútny amatér, dieťa, alebo človek, ktorý v živote nedržal fotoaparát v ruke. Netreba nastavovať žiadne expozície, časy, závierky ani nič podobné. Maximálne viete vypnúť blesk, alebo nastaviť samospúšť.

Daňou za takýto komfort jednoduchosti je však kvalita fotky. Tá je, oproti bežnému fotoaparátu, alebo aj len mobilu, naozaj pomerne nízka. Instax robí najlepšie fotky pri dostatku osvetlenia – vonku, alebo v svetlej miestnosti. Vie si scénu aj osvetliť bleskom.

Čo sa mi na Instaxe páči:

 • jednoduchosť ovládania a výmeny kazetiek
 • jedny z najlacnejších náplňových fotiek medzi instantnými fotoaparátmi
 • zrkadielko na lepšie nastavenie selfie fotiek
 • veľká výdrž na jednu sadu batérií (v originál popise sa píše 30 fotiek, moja skúsenosť je 100 a viac)

Čo sa mi na Instaxe nepáči:

 • pre dobrú fotku s bleskom treba byť v správnej vzdialenosti  – ak ste príliš blízko, blesk má tendenciu detaily príliš presvetliť, naopak, ak ste príliš ďaleko, alebo je scéna príliš široká, blesk neosvetlí všetko a fotka je tmavá
 • ekologická stopa – každá kazetka je kus plastu, ktorý treba po použití vyhodiť. A navyše je zabalená v hliníkovom obale, ktorého kombinácia s plastom je minimálne sporná v tom ako ho recyklovať

Moje odporúčania pre používanie fotoaparátu Instax na svadbách

 1. Kúpte si papiere balené po viac kusoch. Jedna kazetka má 10 ks papierov, s tým sa nedá hýbať. Ale dajú sa nájsť kazetky balené po dvoch kusoch tj. 20 fotiek v balení, ale aj po piatich kusoch tj 50 v balení. Vždy si skontrolujte či vám sedí rozmer fotopapiera s typom fotoaparátu (mini, square, ww)
 2. Pri objednávaní počtu papierov pamätajte aj na to, že sa asi minie viac papierov ako je počet hostí . Hlavne pre deti a staršiu generáciu je to stále novinka a budú chcieť mať takú fotku aj re seba. Preto ak ste Instax zapojili do programu na svadbe (ako píšem v článku Ako inteligentne zabaviť hostí na svadbe) a hostí požiadate, aby vám odfotenú fotku nalepili do knihy hostí, môžete rátať s tým, že jednu fotku nalepia a jednu si zoberú domov.
 3. Skúste sa predajcu spýtať či môžete neminuté papiere vrátiť. Napríklad Alza.sk má možnosť vrátiť nevyužitý tovar – samozrejme za predpokladu, že je krabička neotvorená.
 4. Fotoaparát si môžete aj požičať, nemusíte ho vždy kupovať. Ja ponúkam mojim klientom požičanie za  symbolickú cenu, ale napríklad Fotolab kedysi ponúkal požičanie fotoaparátu Instaxu zadarmo (pokiaľ viem, už to nerobia a neviem o nikom, kto by to robil zadarmo).
 5. Nájdite medzi svadobnými hosťami zodpovedného človeka, ktorému foťák a papiere zveríte a inštruujte ho ako sa s ním zaobchádza. Ten potom bude celý večer meniť kazetky a sledovať, aby sa fotoaparátu nič nestalo. Tým zabezpečíte, že sa každý záujemca bude môcť odfotiť a nestane sa, že jeden podgurážený hosť minie 40 fotiek na svoje selfíčka (true story).

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby