Rýchle tipy pre krásne svadobné fotky

Verím tomu, že súčasťou práce svadobného fotografa je aj vzdelávať nevesty o tom, ako také fotky vznikajú a ako mi môžu pomôcť s ich prípravou.

Keď sa tak pozerám na mnohé zahraničné, a predovšetkým americké, blogy a svadobné fotografie mám trochu pocit, že  svadba je predovšetkým o krásnych fotkách a dokonalom videu. Všetko ostatné tam je takmer druhoradé. Čo je trochu na hlavu postavené, ale ak to tak chcú, nech to tak majú. U nás to stále je, a verím, že aj dlho bude tak, že bez fotografa sa svadba uskutoční. Je fajn mať fotky, pre ďalšie generácie, ale svadba sa môže konať aj bez neho 🙂 Napriek tomu ale verím, že stačí málo a aj fotky z bežnej slovenskej svadby môžu byť krásne.

Na každom predsvadbovom stretnutí s budúcimi manželmi sa na to snažím upozorniť a navrhnúť im drobné zmeny, ktoré mi pomôžu urobiť ešte lepšie fotky. A s každou ďalšou svadbou a ďalšou skúsenosťou sa tento zoznam rozširuje. Tak možno za pol roka vznikne ďalšia časť tohto článku.

Plánujte aké budete mať svetlo

Téma svetlo je vo fotografii najzásadnejšou a zaslúžila by si samostatný článok o tom, čo by nevesta mala vedieť o svetle, ak chce mať nádherné svadobné fotky. Ale aby som to zhrnul a zjednodušil. Snažte vyhnúť priamemu ostrému obednému slnku, hľadajte rozptýlené svetlo, alebo tieň. Ak už to nejde nijako inak, tak si obrad, sedenie alebo čokoľvek iné naplánujte tak aby bolo slnko za vašim chrbtom. Áno, tak že fotograf fotí “proti“ slnku, aj keď vás každú bude presviedčať, že proti slnku sa nefotí.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave

Pripravte si detaily

V čase fotenia príprav je väčšinou čas nafotiť aj detailné fotky prsteňov, lodičky, šaty, manžetové gombíky, kravaty a motýliky apod. Ideálne je, keď všetky tieto drobnosti máte pre fotenie pripravené na jednom mieste. Tak nemusím strácať čas zháňaním kde sa čo nachádza. Po odfotení vám veci prinesiem kam treba.

Bonusový tip: Pridajte niečo osobné – flakón parfumu čo ste si na svadbu kúpili, starožitné zrkadlo po babke, svadobné oznámenie apod.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave

Premyslite si kde sa budete obliekať

To, kde sa budete obliekať je dôležitejšie ako si možno myslíte. A ak vám záleží na fotkách z príprav, tak vám musí záležať aj na tom, kde vznikajú. Ideálne sú  väčšie hotelové izby, s jednoduchými (prázdnymi) stenami, vzdušné a plné svetla. Ja viem, nie vždy to ide. Ale určite si viete predstaviť rozdiel medzi fotkou, ktorá vznikne v bielej hotelovej izbe a fotkou z niekdajšej detskej izby rodinného domu. Z takej so stenami obsadenými lampami, poskladanými puzzle, tapetami z roku XY, vysávačom v rohu, ošúchanou fotelkou a zaprášeným papierovým modelom visiacim zo stropu. Nemám nič proti izbám v rodinnom dome, ale ak sa bavíme o nádherných fotkách, tak si radšej vyberte hotel.

 Maros Markovic Photography

Objednajte si dobrého DJa

Tanec prináša emócie a emócie prinášajú skvelé, živé a energické fotky. Ak nikto netancuje a ľudia sedia pred taniermi s pagáčikmi, ťažko sa dokumentuje aká bola na svadbe zábava. Dobrý DJ urobí skvelú párty, nasvieti parket farebnými svetlami a výsledkom sú skvelé fotky. A ak ponúka ešte bublinky a dym/paru, neváhajte a objednajte si ich.  Fotky s bublinkami sú proste cooool.

svadobne foto pezinok

Zatiaľ teda toľko. Nabudúce pridám ďalších pár rád. Tešiť sa môžete aj na pripravovanú sériu článkov o jednotlivých aspektoch fotenia, o ktorých by nevesta a ženích mali vedieť, aby mali zo svadby nádherné fotky.

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby