Štýly svadobnej fotografie

Dokument, reportáž, výtvarné umenie, film … Pokiaľ ste nechodili do umeleckej školy, ste pravdepodobne trochu zmätení v štýloch svadobnej fotografie.

Prezeranie rôznych portfólií fotografov je skvelý spôsob, ako zistiť, či by boli vhodné pre vašu vlastnú svadbu. Ale je toho viac. Chcete si vybrať fotografa, s ktorý sa budete cítiť pohodlne, zachytí vás v čo najlepšom svetle a poskytne vám presne toľko usmernení, koľko budete chcieť..

Preto som zostavil tohto základného sprievodcu v štýloch svadobnej fotografie. Dôveryhodní svadobný fotograf vás prevedie cez tri kľúčové prístupy, aby ste vedeli, čo môžete očakávať a lepšie sa rozhodnúť kto je pre vás najlepší svadobný fotograf.

Prehľad štýlov svadobnej fotografie

Štýly svadobnej fotografie sa dajú rozdeliť do troch hlavných kategórií. Reportážne, tradičné a súčasné svadobné fotografie.

Sú medzi nimi značné rozdiely a jedna z hlavných otázok, na ktoré je potrebné odpovedať skôr, ako si vyberiete svadobného fotografa je aj tá, ktorý z týchto štýlov svadobnej fotografie vám vyhovuje.

Mnoho fotografov kombinuje štýly pre lepšie pokrytie svadby. Reportážny svadobný fotograf zvyčajne napríklad nafotí aj malý počet formálnych skupinových alebo portrétnych záberov, rovnako ako súčasný svadobný fotograf odfotí aj nejaké neformálne reportážne fotografie. Prejdime si teda charakteristikami troch hlavných štýlov svadobnej fotografie.

Reportážna svadobná fotografia

Je známa tiež pod pojmom fotožurnalistická (alebo jednoducho žurnalistická)či dokumentárna svadobná fotografia.

Tento štýl fotografie nie je vôbec nový vo fotografii ako takej, ale je relatívne nový v svadobnej fotografii. V posledných rokoch sa stáva čoraz populárnejším. Je charakterizovaný prirodzeným prístupom fotografa, ktorý sleduje pár a hostí počas dňa a zaznamenáva udalosti svadby, tak ako sa dejú.

Hlavným cieľom reportéra fotografa je porozprávať príbeh zo svadby zachytením prirodzených a prirodzených momentov radšej než pózovať pár alebo hostí do umelých póz. Táto metóda ťaží hlavne z pozorovania, očakávania a spontánnosti deja. Tieto fotky ukazujú skutočné emócie so šarmom založeným na umeleckej vízii a vnímaní reportážneho fotografa. Ale ako sme už písali vyššie, mnohí reportážni svadobní fotografi odfotia aj nejaké formálne zábery.

Reportážna svadobná fotografia je teda fotografický žáner. Svadobný fotograf s reportážnym prístupom nevytvára príbeh, zaznamenávajú ho. Dáva prednosť tomu, aby nenarušil priebeh deja a bol čo najmenej nápadný. Preto nevytvára pózy alebo výrazy. Snaží sa dokumentovať skutočné okamihy, ktoré sa prirodzene vyskytujú. Výsledok jeho práce je súbor fotografií, ktoré vytvárajú chronologický príbeh.

Fotoreportáž svadobná fotografia
Reportážna svadobná fotografia

Tradičný štýl svadobnej fotografie

Tiež známy ako pózovaná, konvenčná alebo klasická svadobná fotografia.

Tradičná svadobná fotografia bola takmer jediným svadobným štýlom až do novej digitálnej éry, ktorá umožnila fotografom (a párom), aby sa nestarali o náklady na film, ktorý používali vo fotoaparátoch. Konvenčné svadobné fotografie predstavujú predovšetkým starostlivo odfotené zábery skupín od celej svadobnej párty po samotný svadobný pár.

Tradiční svadobní fotografi len zriedka zachytia úprimné chvíle, zvyčajne sa sústreďujú len na kľúčové momenty a skupinové zábery a fotia podľa predpripraveného zoznamu fotografií. Tento štýl zahŕňa veľa zásahov fotografa a značný čas strávený na pózované fotografovaných ľudí. Výsledné fotky, aj keď dokumentujú svadbu, nemusia odrážať atmosféru šťastia a vzrušenie svadobného dňa.

Ako jeden z najstarších štýlov svadobnej fotografie, tradičná alebo klasická fotografia svadobného štýlu je veľmi čistá, elegantná, inscenovaná a často je jej výsledkom album perfektných svadobných portrétov. Fotograf je zvyčajne veľmi direktívny a zameria sa na starostlivé usporiadanie skupín ľudí na zachytenie veľmi formálnych portrétov páru, ich rodín a svadobných hostí.

Tento štýl fotografie vyhovuje párom, ktoré radšej venujú čas na získanie dobre komponovaných a lichotivých obrázkov, kde sú všetci poučení, aby sa pozreli priamo na kameru a usmievali sa. Tradičný album svadobnej fotografie bude vždy obsahovať konzervatívnu sadu fotiek, z ktorých mnohé predstavujú skupinové zábery, všetky viac či menej pózované a starostlivo upravené.

Tradičny svadobný fotograf
Tradičný štýl svadobnej fotografie

Súčasná svadobná fotografia

Tento štýl je tiež volaný ako módny, redakčný, ilustračný, kreatívny, moderné svadobné fotografie.

Súčasné svadobné fotografie sú čiastočne inšpirované redakčnou módnou fotografiou. Dôraz sa kladie na vytváranie vizuálne zaujímavých obrazov s vysokým vplyvom na diváka. Aj keď sú zábery pózované, sú menej formálne alebo rigidné. Fotograf sa snaží nájsť zaujímavé miesta na pozadie a používa alebo vytvára silné svetelné efekty a nezvyčajné uhly.

Podobne ako tradičný štýl svadobnej fotografie, vzhľadom na povahu “umelo“ vytvorených záberov v modernej svadobnej fotografii, nemusia výsledné fotky úplne reprezentovať originalitu a jedinečnosť svadby. Je to skôr fotografický štýl, ktorý bude dominovať svadobnému albumu, nie osobnosti svadobného páru a celkovej atmosfére svadobného dňa.

Súčasná svadobná fotografia
Súčasná svadobná fotografia

Ďalšie pod-žánre svadobnej fotografie

Umelecká svadobná fotografia

Tento štýl môže byť vyhranený až do takmer umeleckého diela. Fotograf urobí umeleckú fotografiu ako obraz vnútri fotografie. Je to viac než len obraz – je to potom umenie samo osebe.

Výtvarná svadobná fotografia je štýl fotografie, ktorý sa zameriava na prirodzené zloženie fotografií. Štýl je tradične podporený pomocou stredne formátovej kamery, tj. na film a svadobní fotografi s týmto štýlom majú veľmi éterický štýl so silným ťažiskom na prírodné prostredie. Fotky sú zvyčajne len minimálne upravované a fotografi preferujú fotenie v prirodzenom svetle.

Pretože tento štýl je vo všeobecnosti spätý s filmom, na rozdiel od digitálnych záberov, fotografi z oblasti tohto štýlu výtvarného umenia majú tendenciu byť drahší. Avšak preto, že fotia na film bývajú ich fotografie dôkladnejšie pripravené a premyslené. Výtvarná svadobná fotografia vyhovuje párom, ktorí hľadajú nadčasový súbor fotografií, ktoré sú jemné a plné hĺbky. Páru, ktorému nevadí venovať viac času potrebného na vytvorenie perfektného obrazu.

Umelecká svadobná fotografia
Umelecká svadobná fotografia

Kreatívna svadobná fotografia

Kreatívnu svadobnú fotografiu je pravdepodobne najťažšie definovať, pretože vo všeobecnosti zobrazuje hravý štýl fotografie, kde má fotograf svoj vlastný jedinečný štýl. To znamená čokoľvek medzi tým, že kreatívny fotograf fotí tak ako sa mu páčia farby až po to ako pózuje páry pre svadobné portréty. Jeho fotografie sú zvyčajne umelecké a zdĺhavé a vyhovujú párom, ktorí milujú niečo jedinečné a netradičné.

Kreatívny svadobný fotograf
Kreatívna svadobná fotografia

Prirodzená svadobná fotografia

Fotografi prirodzeného svadobného štýlu majú podobný prístup k svojim fotožurnalistickým kolegom tým, že sa snažia zachytiť okamihy svadby tak ako sa vyskytujú. Hlavným rozdielom je to, že sa snažia pracovať pri prirodzených svetelných podmienkach a upravovať čo najmenej v postprodukčnom procese. Prirodzený svadobný fotograf takisto fotografuje pózované skupinové zábery, ale zváži miesta, ktoré sú dobre osvetlené, aby sa, ak je to možné, zabránilo použitiu blesku. Výsledné fotky sú uvoľnené a zachytávajú svadobný deň aký naozaj bol. Takýto štýl bude pravdepodobne vyhovovať párom, ktoré chcú nadčasový set fotiek, ktoré sú menej pózované a kreatívnejšie než tradičný štýl, ale nie tak dramatické ako fotožurnalistika.

Záver

Určite nemusíte byť odborníkom na túto tému a na konci dňa, to čo je najdôležitejšie je, že si vyberiete fotografa, ktorý má portfólio práce, ktorá s vami skutočne rezonuje. Pomáha však prinajmenšom uvedomiť si, čo ponúka každý štýl, aby ste mohli niekde začať, keď začne fotografa hľadať.

Máloktorý fotograf je striktne vyhranený v niektorom štýle. Napríklad môj fotografický štýl by sa dal charakterizovať ako reportážny štýl s prvkami súčasnej kreatívnej fotografie. Pozrite si moje portfólio či vás, pre vašu svadbu, neosloví práve on.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby