Tajný život svadobného fotografa

Ak ste niekedy chceli vedieť čo obnáša život svadobného fotografa a ste ochotní prísť o ilúzie, mám pre vás zaujímavý článok.

Byť fotografom je naozaj paráda a existuje stovka dôvodov, prečo je to tak. Keď ale niekomu poviem, že som profesionálny fotograf, a v podstate je jedno či fotím firemné eventy, alebo svadby, často sa stane, že si ten človek začne spriadať predstavy, aké by to bolo byť svadobný fotograf. Väčšinou by som naozaj rád mal život tak ako si ho ľudia predstavujú.

Taký rozhovor vyzerá asi nasledovne:

On: Tak ty si fotograf?
Ja: No jo, som a fakt ma to baví.
On: No jasné, že ťa to baví, to je určite lepšie ako to čo mám ja (tu je zaujímavé, že moja práca, je väčšinou lepšia než dotyčného – nezáleží na tom či uťahuje skrutky na montážnej linke, alebo je CEO nadnárodnej spoločnosti). Pracuješ tak 1-2 dni do mesiaca, fotíš si čo chceš, žiaden stres a pritom zarábaš ťažké prachy. Veď fotenie svadby to je tak 600-800e za jeden deň, nie? To by som bral taký život ….
Ja: …. (ticho)

Takýchto historiek som si vypočul už peknú kôpku. Zdá sa, že o práci fotografov panuje mierne nedorozumenie medzi tým čo by títo fotografi robiť CHCELI a čo v skutočnosti ROBIA. Ale v podstate to je pochopiteľné, lebo väčšina ľudí nás vidí pracovať len na svadbe, alebo na nejakej inej foto session.

Pravdou je, že fotograf vo všeobecnosti pracuje na voľnej pozícii a je najatý pre špecifické pracovné miesta mnohými klientmi. Niektorí fotografia pracujú výhradne v určitých segmentoch ako sú svadby, promócie a iné podujatia, zatiaľ čo iní vykonávajú hlavne firemnú prácu a trávia väčšinu času fotografovaním fotiek, ktoré sa objavia na firemných webových stránkach a iných propagačných materiáloch. Su samozrejme aj takí čo sa sústreďujú na umeleckú stránku fotografie a vyberajú si vlastné predmety a materiály, ktoré chcú fotiť. Bavme sa ale hlavne o svadobných fotografoch.

Predstavy o práci svadobného fotografa

Keď to tak zhrniem, predstavy vyzerajú asi nasledovne:

Z grafu teda vyplýva, že priemerný fotograf robí asi nasledovne tri veci:

 • Fotenie svadieb 80%
 • Cestovanie po exotických miestach 15%
 • Zabávanie sa na svadobnej hostine 5%

Skutočnosť však asi už od reality nemôže byť vzdialenejšia. Pravdepodobne to bol dôvod, pre ktorý niekto rozhodol urobiť malý prieskum medzi fotografmi. Teda o tom čo v skutočnosti robia. Ja sám som prispel svojim dielom a na vzorke 51 fotografov vyšli nasledovné výsledky.

Tvrdá realita

Realita je ale v skutočnosti ovela prostejšia a podobná práci akéhokoľvek bežného úradníka, alebo človeka v kancelárii.

 • Úprava a exportovanie fotografií pre rôzne účely 28,4%
 • Účtovníctvo, dane, poistenie, bankovníctvo 8,9%
 • Stretnutie a komunikácia s klientmi 9,7%
 • Správa počítača, testovanie nastavení a farebných šablón 10,7%
 • Sociálne médiá a blogovanie 8,7%
 • Vytváranie kontaktov, písanie emailov 5,5%
 • Oprava a úprava fotoaparátu a ostatnej techniky 3,8%
 • Reklama a marketing 5,9%
 • Objednávky, tlač fotiek, príprava výstupov pre klientov 6,2%
 • Fotografovanie 12,2%

Ako je vidno, fotenie zaberá sotva jednu pätinu času fotografa. Najväčšiu časť zaberá spracovávanie fotografií – retuše, exporty, úpravy farebnosti, orezávanie apod. Zvyšok sú obslužné úlohy súvisiace tým, aby sa udržal na trhu, robil si reklamu, komunikoval so svetom, updatoval svoju webku.

Utajené skutočnosti

Som si istý, že nikto z fotografov by svoju prácu nemenil, zvlášť ak to nemá len ako remeslo, ale aj ako hobby. Suma sumárum však trávime oveľa viac času za obrazovkou počítača než za fotoaparátom.

Treba ešte pripomenúť, že fotograf často pracuje v rôznych podmienkach a prostrediach. To môže zahŕňať prácu v komfortných štúdiách vo veľkom meste alebo v mrazivej zime v lesoch v odľahlej krajine. Fotograf je jedným z mála profesionálov, ktorým sa stáva, že jeden deň nosia krátke nohavice a tričko, na druhý deň smoking a tretí deň zimný kabát a topánky.

Stanete sa fotografom aj vy?

Tak čo, pozdáva sa vám takýto život? Tiež máte doma nejaký fotoaparát a uvažovali ste o tom, že by ste začali fotiť svadby? V niektorom budúcom článku vám prezradím čo to naozaj znamená byť svadobný fotograf – na čo musíte myslieť, čo musíte vedieť, aké vybavenie musíte mať, aby ste vedeli dodať spoľahlivo a zodpovedne výsledky, a iné zaujímavosti.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby