logo square watermark white transparent bcg

Časté otázky

a odpovede, ktoré vás budú zaujímať

Fotografie

Koľko fotografií zo svadby nám odovzdáte?

Veľmi záleží od typu svadby, jej dĺžky, programu a samozrejme aj balíku, ktorý si vyberiete. Celkovo je ale priemer približne 40-60 fotografií za 1 hodinu fotenia na svadbe.

Aké práva k fotografiám získam?

Získate plné práva ku všetkým odovzdaným fotografiám. Budete ich môcť použiť na čokoľvek budete chcieť bez môjho dodatočného súhlasu.

Kedy dostaneme fotky?

Mojim štandardným zvykom je dodať nasledujúci deň cca 10 fotografií zachytávajúcich prierez svadby a do 14 dní zvyšok fotografií z celej svadby. Fotkám, ktoré vyžadujú extra post processing (predovšetkým portréty, prípadne fotografické kompozície z viacerých fotiek) budú dohodnuté samostatné dodacie lehoty.

Ako mi fotky odovzdáte?

Fotografie posielam štandardne cez niektorú z online služieb ako napr. uschovna.cz, alebo wetransfer.com. Následne posielam fotky na DVD v bežnom, alebo darčekovom obale.

V akej kvalite dostaneme fotografie zo svadby?

Fotografie odovzdávame v 2 kvalitách – vo vysokom rozlíšení (cca 6000x4000px) pre potreby tlače, a v nízkom rozlíšení (cca 1500x1000px) pre potreby rýchleho prehliadania, sharovanie na facebooku, webe, posielania emailom apod.

Prečo sú ceny také vysoké? Veď ide len o jeden deň ...

Moje ceny zodpovedajú kvalite služieb, ktoré ponúkam. V cene sú zahrnuté predovšetkým hodiny strávené na vašej svadbe a následne zhruba 2 týždne práce na plný úväzok pri retušovaní nafotených záberov. Okrem tohto v cene sú pomerovo zahrnuté stovky hodín praxe pri fotení, poplatky za kurzy, kde som sa učil fotiť portréty, pózy, osvetlenie, prácu s fotoaparátom apod. Samozrejme nesmieme zabúdať na fotografické vybavenie – fotoaparáty, blesky, objektívy, batérie a iné potrebné veci. Pre editáciu potrebujem počítač a špeciálny monitor, záložné a skladovacie média. Skoro som zabudol na poistenie podnikania, režijné náklady na prenájom miesta na prácu a cestovanie na obhliadku priestoru, osobné stretnutie s klientami. Dáva to teraz väčší zmysel?

Logistika

Vyžadujete osobné stretnutie s novomanželmi pred svadbou?

Navyžadujem, ale každému ho odporúčam.

Účtujete si nejaký príplatok za dopravu?

Doprava do 50 km od Bratislavy je v cene balíka, nad 50 km si účtujem za benzín 0,10e/km.

Účtujete si nejaký príplatok za parkovanie?

Väčšinou je možnosť parkovať auto bezplatná, takže nie. V prípade, že sa svadba koná v mieste, kde je parkovanie veľmi komplikované, alebo drahé, cenu parkovného navýšia cenu svadobného balíka. Typickým príkladom je Bratislava, alebo Viedeň, kde celodenné parkovanie stojí aj aj 30 Eur, podľa konkrétnej lokality. Vždy je to ale na dohodne s klientom, ako by sa to dalo vyriešiť bez dodatočných nákladov.

Potrebujete ubytovanie?

Záleží od viacerých okolností. V závislosti od času a typu vybranej služby musím pripočítať náklady na ubytovanie. Pretože napr. ak si vyberiete balík Celá svadba, a ja začnem o 9:00, je pre mňa ťažké byť bezpečne a spoľahlivo o 9:00 napríklad v centre Viedne, čo mi zaberie približne 3 hodiny dopravy (musím vstať o 5:00 s predpokladom, že zostanem hore do 01:00, čo je 20 hodín v kuse). Takže radšej spím noc predtým niekde nablízku. Rovnako, ak končím o polnoci, po celodennej práci je ťažké (a nebezpečné) ísť domov ďalšie 2-3 hodiny autom. Takže tam radšej prespím noc po svadbe. Vždy sa snažím zohnať čo najlacnejšie ubytovanie, ktoré tieto náklady znižuje, alebo ak má nevesta napr. rezerváciu hotela pre veľa hostí za nejakú špeciálnu cenu a ja sa tam zmestím, môžem tam zostať. Ale ako som napísal, záleží na tom aká je situácia.

Do akej vzdialenosti viete vycestovať fotiť svadbu?

Technicky vzaté viem vycestovať všade, kľudne aj do Košíc. Fotil som už aj vo Viedni, Drážďanoch alebo Berlíne. Ale veľké vzdialenosti sa novomanželom trochu predražia nakladmi na dopravu a prípadné ubytovanie, ak je potrebné. Je to ale na vzájomnej dohode, aby to všetkým dávalo zmysel.

Doplnkové služby

Je možné aj fotenie portrétov v iný než svadobný deň?

Áno, je to možné. Toto fotenie je spoplatnené extra cenou 100 Eur.

Požičiavate nejaké doplnky pre svadobných hostí?

Pre svadobných klientov ponúkam možnosť požičanie fotoaparátu Instax Square v elegantnom zlatom prevedení. Viac o použití Instaxu sa dočítate v tomto článku.

Je možné premietanie fotiek zo svadby na svadbe?

Pre svadobných klientov ponúkam možnosť premietania fotiek zo svadobného dňa priamo na svadobnej hostine. Táto služba je bezplatná, za predpokladu, že novomanželia zabezpečia médium na premietanie (dataprojektor, obrazovka, ...) . Viac o takomto premietaní sa dočítate v tomto článku.