Čo by mala nevesta vedieť: Fotenie v svadobných šatách

Článok o tom čo treba vedieť o svadobných šatách, aby nevesta pomohla fotografovi odfotiť krásne svadobné fotky.

Cyklus „Čo by mala nevesta vedieť o …“ je sériou informačných článkov pre nevesty, ženíchov a organizátorov svadieb. Predkladané vysvetlenia a odporúčania vychádzajúcich z praxe svadobného fotografa Maroša Markoviča. Jednoduchým a pre laika pochopiteľným spôsobom predstavuje rôzne aspekty svadobného dňa súvisiace so získaním nádherných svadobných fotografií.

Svadobné šaty sú „hot“

Tým „hot“ myslím aj anglický ekvivalent pre „sexi“, ale predovšetkým, že sú naozaj teplé v zmysle teploty. Ak máte jednoduchučké šaty a žiadnu špeciálnu spodnú bielizeň, šaty nemajú korzet ani podobné vychytávky, tak nemáte problém. V každom inom prípade sú svadobné šaty oveľa teplejšie ako si vôbec myslíte. Luxusné šaty ale častokrát obsahujú krinolíny, korzety, obruby, hodvábne podšívky a čipky. A všetky tieto vrstvy tvoria vynikajúcu izoláciu vášho tela. V zime tým dobrým smerom, v lete tým zlým. Nie nadarmo má väčšina svadobných salónov s ponukou šiat klímu nastavenú ako v chladničke. To preto, aby vám pri ich výbere bolo čo najpohodlnejšie. Ale predstavte si, že sa v tých šatách budete fotiť v auguste kdesi na slnku. Výsledkom je nielen prehriatie organizmu, ale v krajom prípade aj zapareniny a odreniny na citlivých miestach. Peklo ako vyšité. Doslova.

 Maros Markovic Photography
Luxusné šaty bývajú veľmi teplé.

Čo s tým?

Odporúča sa na citlivé partie (napr. medzi stehnami apod.) použiť tenkú vrstvičku detského púdru ešte predtým ako si oblečiete svadobné šaty. Rovnako dobre, ak nie lepšie funguje antiperspirant, alebo špeciálny balzam proti odreninám, ktorí používajú bežci. V prípade toho balzamu na to ale treba myslieť dostatočne skoro, aby ste si ho stihli objednať – možno aj zo zahraničia. Podľa skúseností je vhodný napr. Bodyglide For Her Anti Chafe & Moisturizing balm.

Dobrým riešením je ale aj umiestnenie malého ventilátora na miesta kde budete sedieť, najlepšie priamo pod stolom, kde ho nikto neuvidí.

Dlhá vlečka vs. krátka vlečka

Pravdou je, že dlhé vlečky vyzerajú na fotkách krajšie. Na druhej strane fotiť sa vo vinohradoch s dlhou vlečkou znamená, že si ju dosť zašpiníte a bude sa zachytávať na kríčkoch, tráve a kamienkoch. Alternatívou je pri chôdzi si vlečku chytiť do rúk a chodiť tak. To ale zasa znamená, že si veľmi obmedzíte možnosti fotenia pri nepózovanej chôdzi a pod.

Aby som to zhrnul, tak dlhú vlečku by som odporučil skôr na fotenie v „civilizovanejšom“ prostredí – v interiéri, na rovnej ceste, na terase, nádvorí apod. Ak sa chcete fotiť v lese, v horách, vo vinohradoch a iných dramatických miestach, pamätajte na to, že dlhá vlečka môže skomplikovať život vám aj svadobnému fotografovi.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave
Dlhé vlečky vyzerajú na fotkách krajšie

Natočte si obliekanie šiat

Ďalší tip ako ušetriť čas a nervy v svadobný deň je natočiť si obliekanie svadobných šiat priamo v salóne. Týka sa to predovšetkým komplikovanejších šiat. Predavačky vám ich oblečú, lebo poznajú všetky triky, ale je možné, že v svadobný deň budete so šatami doslova bojovať. Video v takom prípade príde vhod.

Dobrým riešením je aj zobrať do svadobného salónu toho, kto vám v svadobný deň bude šaty obliekať. Či už je to mama, kamarátka, alebo sestra. Naučí sa ako sa šaty obliekajú a v svadobný deň nebude problém.

Vyberte si dlhý závoj

Fotky s dlhým závojom sú fakt cool, a vy sa navyše so závojom budete možno cítiť viac ako nevesta. Závoj môže byť krátky, len taký aby prekryl tvár nevesty, ale oveľa krajšie fotky vznikajú s dlhým, kľudne aj 3-metrovým závojom. Navyše závoj môže byť použitý v množstve fotografických variácií nielen pri fotení portrétov nevesty, ale aj celého páru.

Umelecká svadobná fotografia
Závoj môže byť použitý v množstve fotografických variácií

Jeseň, zima, leto

Ak máte svadbu v zime, je možné, že si vyberáte šaty už v lete. A vtedy vás ani nenapadne myslite na to, že v svadobný deň môže byť sychravo, alebo naozaj zima. Pamätajte na to a pribaľte si na fotenie teplú bundu a termosku teplého čaju. Na samotnú fotku sa môžete vyzliecť do samotných šiat, ale všetko presúvanie okolo absolvujete v teple bundy.

Podčiarknuté, sčítané

Svadobné šaty sú najvýraznejším dekoračným prvkom nevesty a v podstate ich je vidno na skoro každej fotke. Ak ste si vybrali nádherné šaty, myslite aj na to, že to aké sú ovplyvňuje aj to ako vám bude pri fotení. Konzultuje so svojim svadobným fotografom ako z nich vyžmýkať najkrajšie svadobné fotky.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby