Je portfólio vášho svadobného fotografa naozaj atraktívne?

Výber kto bude fotografovať vašu svadbu je vaším vlastným rozhodnutím. Rovnako ako napríklad vyberanie dj-a alebo miesta konania. Je ale dobré vedieť čo by malo obsahovať portfólio fotiek, ktoré zo svadby dostanete a aké sú možnosti variability a kreativity fotografa, ktorého ste si vybrali. Možno zistíte, že ak sú všetky fotky na jedno kopyto, aj keď krásne, budú diváka nudiť.

Novomanželským párom, ktoré si ma vybrali za svojho svadobného fotografa vždy hovorím, že počas svadby sa snažím odfotiť rôzne typy fotiek – klasické, žurnalistické, pózované, dramatické s protisvetlom, zhora, zdola, atď. To je aj dôvod prečo chodím na svadby oblečený primerane slušne a zároveň funkčne. Počas fotenia sa staviam na stoličky, leziem na rebríky, líham si na zem a príliš formálne oblečenie by mi takúto voľnosť pohybu neumožňovalo. Výsledkom je dynamický súbor fotografií, ktoré síce majú konzistentný fotografický štýl, ale zároveň nepôsobia nudne ani šablónovito jednotné.

Digitál versus film

Prvé rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť, je, či chcete byť fotení digitálnym fotoaparátom alebo na klasický film (alebo zmesou oboch, čo niektorí fotografi aj ponúkajú). Digitál je dnes najbežnejší spôsob fotografovania. Najväčšia výhoda? Čas – v závislosti od možností vášho fotografa, môžete vidieť snímky už pár dní po vašej svadbe. Digitálne fotoaparáty dokážu fotografovať vo veľmi slabom svetle, rovnako dobre ako keď fotia v ostrom poludňajšom slnku. A vďaka zobrazovacej displeju si môže fotograf zobraziť náhľady a podľa toho upraviť nastavenie fotoaparátu na konkrétne podmienky. Digitálny fotograf má väčšiu slobodu pri skúmaní možností osvetlenia a uhlov. Môže rozširovať hranice kreativity bez hraníc filmu. Pre nevestu to znamená veľa obrázkov, z ktorých si môže vyberať napríklad pri zostavovaní albumu.

Obrázky odfotené na film majú, oproti digitálu, mäkkú a prirodzenú kvalitu. Film má lepší rozsah, od najsvetlejších častí až po tieň. Ale fotografovanie s filmom je náročnejšie na techniku aj spracovanie, a viac práce znamená viac nákladoví. Okrem nákupu roliek filmu, spracovanie a úprava obrázkov si vyžaduje čas. Treba čakať, kým sa fotky vrátia z laboratória, potom ich treba upraviť, a vyvolať atď. Takže je čas, kedy novomanželia dostanú fotky sa môže predlžiť aj na dvojnásobok dodania v prípade digitálnych fotiek.

Klasické fotky

Ak ste rozriešili digitálnu a filmovú dilemu, je čas zvážiť vzhľad fotiek. Klasické fotky sú tie, ktoré sa nachádzajú aj v albumoch vašich starých rodičov, alebo v rodičovskom svadobnom albume. Sú to klasické fotky, ktoré prešli skúškou času – čisté, nádherné a trochu formálne. Tieto fotografie odrážajú skutočnosť, ale sú tiež odrazom kvality základných techník fotografa. Fotograf vždy čaká, sleduje a premýšľa, čo môže vytvoriť z bežných momentov. Keď sa to deje prirodzene, je to najlepšie, lebo netreba nikoho nikam strojiť a nikoho tlačiť do nepohodlných póz. Ak sa vám páči klasický vzhľad, povedzte fotografovi, že by ste chceli mať aj moderne spracované klasiky, ktoré sú overené časom.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave

Umelecké fotky

Nie všetky portréty musia byť  zachytené tak, že je pár v plnom ráme a pozerá sa do fotoaparátu. Dnes, v dobe Pinterestu, sa zdá, že všetky portréty musia vyzerať rovnako. Pravdou ale je, že dobrý svadobný fotograf dokáže dodať každému páru jedinečné a umelecké fotky, ktoré sú špecifické len pre tento pár. V tomto prípade, ale nie je fotografovanie len o fotografovi. Pár ochotný baviť sa a vychutnať si chvíľu fotenia bez stresu pomôže pozdvihnúť fotografiu na vyššiu úroveň unikátnosti.

Lifestylové fotky

Lifestylové fotky sú podmnožinou fotožurnalistickej fotografie. Sú originálne a neformálne, ale s malými inštrukciami a štylizovaním od fotografa. Výsledok je fotografia s pocit prirodzenosti a uvoľneným dojmom. Dobrý fotograf bude také momenty hľadať, ale tiež môže niektoré sám iniciovať.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave

Dramatické fotografie

Osvetlenie je kľúčovou súčasťou dramatickej fotografie. Fotografovanie s bleskom mimo fotoaparátu je zručnosť, ktorej zvládnutie stojí fotografa veľa času a úsilia. Ak napríklad slnko v svadobný deň nespolupracuje, musí byť fotograf schopný vytvoriť vlastné svetlo iným spôsobom. Pri výbere fotografa sa pozrite na jednu alebo dve úplné svadby podobné vašej plánovanej svadbe.

Svadobne video

Dokumentárna fotka

Na rozdiel od pózovaných alebo veľmi štylizovaných záberov zachytáva dokumentárna fotografia úprimné alebo spontánne fotky ľudí, dekorácií a akcie tak ako momentálne prichádzajú. Kvalitný svadobný fotograf vyberá uhly a pozadia, ktoré dávajú vyniknúť objektu na fotografii. Každá fotka tak môže byť jedinečná a zachytená v kontexte okolia, v ktorom sa udiala. Ak sa vám nepáčia pózovať alebo inscenovať fotky, môže byť pre vás najlepší fotograf čistý fotožurnalista.

Video: Svadba Lucie a Tomáša

Editoriály

Ak máte rád štýl fotografie v časopisoch ako Vogue, GQ alebo Harper’s Bazaar, potom by sa vám mohlo páčiť, ak svadba bude fotografovaná s podobným pocitom. Editoriál je ďalším z tých moderných štýlov, s ktorými sa mnohí fotografi identifikujú, pretože je to umelecká forma sama o sebe. Umožňuje fotografom fotografovať kreatívne a mimo bežných limitov. V  tomto štýle fotografie nenájdete takmer žiadne “úprimné“ momenty, všetko na tomto štýle je trochu afektovane dramatické, nervózne a sexy.

Štýlový fotograf na svadbu v Bratislave

Náladové, alebo temné fotografie

Je relatívne najnovší zo štýlov na poli svadobnej fotografie. Náladový alebo VSCO-look znamená, že fotograf upravuje svoje fotografie takým spôsobom, aby imitoval filmové snímky. Tento štýl úpravy fotky môže viesť k bohatým a dramatickým obrazom, ktoré ale nie sú pre každého. Ak máte radi svetlé, odvážne farby a chcete, aby vaše fotky vyzerali presne tak, ako si pamätáte svoj svadobný deň (farebne), potom takéto náladové fotky nemusia byť pre vás ten najlepší výber. Avšak, ak hľadáte umeleckú, zaujímavú perspektívu vášho svadobného dňa, tento štýl sa môže stať vašou novou obsesiou.

Záver

Každému, aj zlému, fotografovi sa občas podarí urobiť skvelú fotografiu, ale to, čo oddeľuje skutočného profesionála od amatéra, je jeho schopnosť konzistentne fotiť úžasné fotografie a zodpovedne zachytiť každú časť svadobného dňa.

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby