Ku každej svadbe dnes patrí krájanie svadobnej torty. Ale odkiaľ sa toto krájanie vzalo a čo symbolizuje? Pripravte sa na prekvapenie!
Cyklus „Čo by mala nevesta vedieť o …“ je sériou informačných článkov pre nevesty, ženíchov a organizátorov svadieb. Predkladané vysvetlenia a odporúčania vychádzajúcich z praxe svadobného fotografa Maroša Markoviča. Jednoduchým a pre laika pochopiteľným spôsobom predstavuje rôzne aspekty svadobného dňa súvisiace so získaním nádherných svadobných fotografií.
Povedzme si úprimne, svadobná torta je jeden z najdrahších zákuskov aké ste kedy jedli. Bohužiaľ častokrát ani nie ten najlepší, pričom patrí česť výnimkám ako sú napríklad Syslíkove tortičky, alebo skvelé veci od Lulus Bakery.
Svadobný fotograf takých krájaní vidí veľa a po nejakom čase, keď dofotí, trochu sa pritom začne nudiť. A začne sa pýtať sám seba, že prečo je teda krájanie svadobnej torty tak významná udalosť, že sa objaví na každej svadbe? Je to kvôli tomu, že hostia majú radi sladkosti? Alebo kvôli nejakej tradícii? Ak áno, tak akej? Trochu som teda pátral a našiel som toto.
Torty vo vlasoch Rimaniek
Najprv som sa dostal k článku od Carol Wilson, ktorá svoj výskum zhrnula v úvahe Weding Cake: Slice of history . Podľa nej sa rímske svadby končili tradične tým, že neveste zlomili nad hlavou koláč z pšenice, alebo jačmeňa. To malo priniesť šťastie v manželstve. Novomanželia potom zjedli nejakú časť koláča, vyjedli omrvinky neveste z vlasov a zvyšok sa rozdal hosťom.
Keď sa rímske impérium rozprestrelo až do Anglicka, Rimania si priniesli svoje zvyky. Angličanom sa však zlomenie koláča nad hlavou nevesty nezdalo dostatočne symbolické a tak vymysleli, že by koláč mohol byť sladký a nebude sa lámať, ale hádzať na nevestu. Už nie pre šťastie, ale kvôli plodnosti. Koláčov bolo postupne viac a viac, hádzali sa do výšky (čím vyššie tým lepšie) až z toho vznikala kopa koláčov podobná malej hore. Novomanželia sa snažili pobozkať sa ponad túto horu čo im malo priniesť celoživotní šťastie. Aspoň tak o tom píše aj anglický The Telegraph.
Francúzske vylepšenia
Vrcholom éry hádzania koláčov (alebo úplnej hlúposti), bol vynález ručne vyrábaných drevených podnosov, ktoré mali držať pokope vrstvy koláčov. A tu niekde, okolo roku 1600, sa začína písať história veľkých svadobných tort ako ich poznáme dnes.
Keď sa minuli koláče prišli na rad takzvané confetti – zmes orechov, sušeného ovocia a mandlí obalených v karameli. Podľa historikov nebolo výnimkou, že sa na svadbe takto vyhádzalo aj 150 kilogramov confetti.
A teraz si asi aj sami odvodíte, prečo sa na svadbách hádže ryža. Stručná odpoveď – prachy.
Ale ešte stále nie sme pri krájaní, lebo znepokojujúce to začne byť až teraz.
Krájanie …. čoho vlastne?
Pôvodne nevesta krájala tortu sama. A keďže sa v tom čase predpokladalo, že každá nevesta je panna, malo to znázorňovať, takpovediac, symbolické ukončenie jej panenstva. Inými slovami, rozkrájaná torta teda symbolizuje … no, proste … radšej poďme ďalej.
Ako bohatých ľudí pribúdalo a torty sa stávali väčšie a objemnejšie, nevesty ich nevládali krájať samé a prizývali si na to manželov, aby im s tým pomohli. V rámci tradície panenstva, asi ani nemali inú možnosť. A tak dnes novomanželia krájajú tortu spolu.
Prečo je svadobná torta biela?
Mnoho ľudí si myslí, že svadobná torta, rovnako ako závoj a nevestine šaty, sú biele ako symbol morálnej čistoty. Carol Wilson na to ale má oveľa praktickejšie vysvetlenie. V časoch stredovekého Anglicka bol cukor lacný. A cukor je biely. Takže ak má byť torta sladká, bude z cukru a teda bude biela.
Toľko dnešná lekcia histórie. Dúfam, že si na tento príbeh torty spomeniete na vašej svadbe a v správnej chvíli ho predstavíte aj hosťom. Určite ich pobavíte.
Dobrú chuť 🙂