Ako znížiť náklady na svadobného fotografa – 2. časť

Pokračujeme v článku z minulého dielu a povieme si trochu viac o tom ako znížiť náklady na svadobného fotografa.

Objednávajte skoro

Niektorí fotografi ponúkajú zľavy na rezerváciu (niečo ako first minute pri dovolenkách), preto sa pokúste osloviť fotografa akonáhle si ujasníte dátum svadby. Aj keby ste nedostali priamo zľavu, stále možno získate predsvadobné fotenie zadarmo, alebo iný benefit. Moja skúsenosť je, že najviac termínov, ak nie všetky bežne dostupné, rezervujú dobrí slovenskí svadobní fotografi do konca januára, takže po januári niektorí dvíhajú ceny. Ak ešte ostanú nejaké voľné termíny, tak sú za vyššie ceny, resp. ich vyššia cena odráža to, že fotograf už má sezónu „istú” a keď má pracovať viac ako by chcel, tak si za to nechá dobre zaplatiť.

Záver: čím skôr objednáte, tým väčšia šanca je, že dostanete nižšiu cenu.

Svadobný fotograf

Video, alebo len fotky?

Pri hľadaní rezerv v rozpočte je dobré premyslieť či potrebujete zo svadby fotografie aj video. Možno vám bude stačiť jedno z toho. Rovnako je možné ušetriť ak máte fotografa a kameramana z jednej firmy a môžete tak dostať zľavu. Svadobné video má 2 základné typy, aj to môže obplyvniť cenu.

Sú ľudia, ktorí vedia nafotiť aj natočiť video zo svadby sami, tzv. fotograf aj kameraman v jednej osobe. Ale je veľmi ťažké, aby jeden človek robil oboje. Dá sa to, ale musí byť veľmi zručný a výsledok aj tak nebude bohvieaký.

Viem si ale predstaviť, že nájdete niekoho, kto vie aj točiť aj fotiť na prijateľnej úrovni a dohodnete sa, že nejakú časť bude fotiť a nejakú točiť. Napríklad, že prípravy vám natočí (= nebude fotiť), cez obrad môže dať na statív kameru a bude vás primárne fotiť (aj keď si teda asi viete predstaviť aké zábery z tej statickej kamery to budú), párové a skupinové fotky vám nafotí (= nebude točiť) a hostinu by mohol aj točiť aj fotiť, tam už sa to celkom da zvládnuť, lebo je veľa času a mnohé veci sa deju viac krát, napríklad tanečné kolo si raz nafotí a potom natočí, akurát pri tých obradoch ako čepčenie atď. sa musíte rozhodnúť ci chcete fotky, alebo video, resp. teda zasa, že fotky ako primárne a video z kamery na statíve.

Svadobný fotograf a kameraman v jednej osobe (výhody a nevýhody)
Svadobný fotograf a kameraman v jednej osobe (výhody a nevýhody)

Prečítajte si pripadne ešte môj článok výhodách a nevýhodách fotografa a kameramana v jednej osobe v samostatnom blogu.

Pri tomto type služby ale treba ešte rátať , že doručenie bude dlhšie ako bežne, pretože fotograf ma s editáciou takmer 2x toľko roboty – raz s fotkami a druhýkrát s videom. Tomu potom obyčajne zodpovedá aj vyššia cena. Ale táto vyššia cena je aj tak vždy nižšia ako keď príde samostatný kameraman a samostatný fotograf.

Bonusové tipy

Mám pre vás ešte pár bonusových tipov ako ušetriť peniaze na svadbe:

  1. Miňte peniaze tam, kde hostia trávia čas a ocenia to, nie tam, kde si ich nikto poriadne nevšimne.
  2. Ruže majú nízke ceny po celý rok – využite to.
  3. Švédske stoly (bufet) sú takmer vždy lacnejšie ako formálne servírované jedlo.
  4. Tajomstvo šetrenia na koláčoch je číslo 75. Pripravte zákusky (vrátane svadobnej torty) len pre 75% počtu hostí. Skúsený cateringový servis vám potvrdí, že to bude to až až.
  5. Dj je vždy lacnejší ako živá kapela.
  6. Ak už chcete živú kapelu, hľadajte menej známu lokálnu kapelu. Vypočujte si ich na nejakom ich bežnom vystúpení (dedinská tanečná zábava apod.) a rozhodnite sa či vám ich výkon vyhovuje.

Fotograf na svadbu Hlohovec

Záver

Cena dobrého svadobného fotografa môže urobiť veľký škrt vo vašom svadobnom rozpočte, aj keď z dobrého dôvodu. Vaše svadobné fotografie budú na ďalšie roky jednými z najcennejších a najdôležitejších spomienok po skončení vašej svadby. Je ale dôležité si uvedomiť, že aj keď máte obmedzený rozpočet, neznamená to, že musíte obetovať vysnívané svadobné fotografie.

Či už máte prísny rozpočet, alebo len chcete minúť viac peňazí na vaše šaty a menej na fotografa, tieto tipy by vám mohli pomôcť nájsť riešenie aj v tejto situácii.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby