12 otázok pre vášho svadobného fotografa (a odpovede, ktoré chcete počuť)

Ako tak sledujem fórum niektorého zo svadobných portálov zameraných na svadby občas nevychádzam z údivu nad tým, aké kritériá majú nevesty na svadobných fotografov. Ponúkam vám preto set 12 otázok, ktorými svojho svadobného fotografa „preklepnete“ tak dôkladne, že vám to dá predstavu o jeho spôsobilosti fotiť vašu svadbu.

Akonáhle ste zúžili svoj zoznam na dvoch alebo troch potenciálnych fotografov, stretnite sa s každým osobne (alebo na skype, ak je stretnutie zložité), aby ste zistili, či sa s nimi cítite dobre. Dajte na svoju intuíciu. Neviem dostatočne zdôrazniť, aké je dôležité . Ale minimálne tak ako zručnosti za fotoaparátom. Celý svoj svadobný deň strávite s touto osobou a ak ste v pohode, budete sa nielen viac baviť, ale aj fotograf získa lepšie zábery.

Zdá sa vám to trochu prehnané? Prečítajte si napríklad tento príspevok na fóre moja-svadba.sk: https://www.mojasvadba-pro.sk/forum/fotograf-a-fotografie/pro-poradite-nevesticky-zvazte-koho-si-zazmluvnite/

Okrem vašej intuície, sa ho opýtajte sa týchto pár otázok pred finálnym výberom.

Neexistuje žiadny jediný správny spôsob, ako odpovedať na tieto otázky, ale ich zodpovedanie, nech už je akékoľvek, by vás malo uistiť, že ste si vybrali správneho človeka.

Môžem vidieť fotografie z celej svadby?

Každý fotograf vám vie predložiť 50 najlepších záberov, ktoré v živote urobil a vy z toho padnete na zadok. Budú výborné, vyladené na prezeranie. Ale to nie je svadba. Nafotiť výborne celú svadbu, zachytiť všetky dôležité momenty a editovať fotky tak aby sa zachoval jednotný štýl dokáže len málokto. Pozrite si aj viac než len jednu svadbu, uistite sa, že fotograf vie čo robí.

Aké druhy úprav fotiek / postprodukčných prác sú súčasťou vášho fotenia?

Svadba sa koná na mnohých miestach,  v rôznych svetelných podmienkach, na svetle, v tme, …. Preto bude každá fotka inak farebne ladená. Na jednej bude pokožka hostí vyzerať ako čerstvo pečené prasiatko, na inej je ženích zelený ako Shrek. Dobrý fotograf však v postprodukčnej úprave zjednotí fotky do rovnakého štýlu. Odpoveď, ktorú od fotografa chcete počuť teda je, že vám upraví a farebne zjednotí každý obrázok z vašej svadby. Obrázky v mojom portfóliu a na mojej webovej stránke vám poskytnú dobrú predstavu o tom, ako vyzerá úprava.

Ako dlho po svadbe bude trvať, než uvidím upravené fotky?

Aj najšikovnejšiemu a fulltimovému fotografovi potrvá 1-2 týždne než upraví všetky fotky zo svadby. Štandard je však skôr dlhší – 3-4 týždne po svadbe. Ak je niekto schopný dodať fotky zo svadby do 3 dní, tak niekde je problém, rovnako naopak, ak je doba dodania príliš dlhá, tak to značí, že vaša svadbe pre fotografa nebude priorita.

Koľko svadieb ste už odfotili a koľko svadieb fotíte ročne?

Jedna vec je odfotiť celkovo 20 svadieb a úplne iná dozvedieť sa, že sa to udialo za posledných 10 rokov. Fotograf, ktorý odfotí ročne 2 svadby bude mať pochopiteľne úplne iný prístup, skúsenosti a rutinu ako ten čo ich fotí 40. To neznamená, že fotiť menej je zlé, ale je to istý obraz. Napríklad ja fotím, relatívne málo svadieb ročne (povedzme do 20), ale v rámci mojej značky maga studio (profesionálne fotenie firemných eventov) fotím aj 50 firemných eventov, galavečerov a podujatí ročne.

https://www.instagram.com/p/BWcJu8Fn751/?taken-by=markovic.maros

Koľko iných udalostí budete fotografovať tento víkend?

Fotiť (a potom upravovať) viac ako jednu svadbu za víkend je masaker. Ak váš fotograf fotí viac ako jednu svadbu v daný víkend, mali by ste spozornieť.

Koľko času sa nám budete venovať v svadobný deň?

Odpoveď záleží na vašej dohode s fotografom, ale čím presnejšie si to dohodnete, tým lepšie. Dohoda typu „celý deň“ môže viesť k rôznym interpretáciám. Je lepšie dohodnúť sa, že začínate o 11:00 fotením príprav a končíte o 01:00 fotením popolnočného tanca s prezlečenou nevestou. Alebo sa dohodnete že sa bude fotiť len obrad a hostina po prvý tanec. Ako sa dohodnete je na vás, ale buďte čo najpresnejší. Príklad mojich balíkov aj s časmi si môžete pozrieť tu.

Ako sa zmení vaša cena, ak sa naše plány zmenia?

Niekedy sa veci vyvinú tak, že sa rozhodnete, že má fotograf ostať dlhšie. Je dobré vedieť vopred, koľko vás to bude stáť, aby ste si rozhodovanie a dohadovanie ušetrili, keď k tomu príde.

Je vo vašej cene zahrnutý aj druhý fotograf?

Americkým štandardom je, že svadbu fotia minimálne dvaja fotografi, ideálne celý štáb asistentov, osvetľovačov a fotografov. Cena za svadobný balík potom ale zodpovedá takýmto požiadavkám. Slovenská realita je však skôr taká, že svadbu fotí jeden fotograf.

Aké oblečenie bude mať fotograf a ich asistenti?

Vidieť fotografa v rifliach a roztrhaných teniskách nie je to čo si na svadbe želáte. Dohodnite sa na dress kóde vopred.

Môžem vidieť zmluvu?

Odporúčam klientom, aby sme spolu podpísali zmluvu o dielo. Je to ochrana ich, že dostanú to čo si zaplatili a pre mňa, že dostanem za svoju prácu peniaze. Každý profesionálny fotograf by teda zmluvu mal mať a na nej svoje legálne údaje – či už je živnostník alebo iná právnická osoba.

https://www.instagram.com/p/BWXu5BxHcEG/?taken-by=markovic.maros

Ako postupujete, ak ste zranení alebo chorí a nemôžete fotografovať svadbu?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Fotograf by vám však mal predložiť alternatívu takéhoto prípadu. Najčastejším riešením je, že vám pomôže nájsť náhradu, aj keď to znamená, že sa pre vás zmení cena, vizuálny štýl fotiek apod. V prípade, že ste sa zmluvne a finančne dohodli, že svadbu vám budú fotiť dvaja fotografi, je možná alternatíva, že svadbu odfotí len druhý fotograf s relevantnou cenovou redukciou.

Môžete nás uistiť, že máte záložné vybavenie?

Profesionálny fotograf vie, že zariadenia zlyhávajú, baterky sa vybíjajú, objektívy padajú, pamäťové karty sa ničia a zálohy miznú. Väčšinou v ten najnevhodnejší okamžik. Je na to, ale pripravený. A to je rozdiel oproti amatérskemu fotografovi. Uistite sa, že váš fotograf má vybavenie, ktorým vašu svadbu zvládne primerane odfotiť aj v prípade, že mu niektorá čast vybavenia zlyhá.

Toto je pár základných otázok, ktoré by ste mali pred svadbou vedieť. Samozrejme, zoznam tým nekončí a detailév, ktoré by ste mali vedieť je oveľa viac. Pár otázok z logistiky vám pridávam ako bonus.

Bonusové otázky

  • Je v poriadku, ak počas svadby fotia iní ľudia?
  • Kedy prídete na miesto a dokedy budete fotiť?
  • Ako dlho vopred potrebujem rezervovať vaše služby?
  • Aké informácie potrebujete odo mňa pred svadobným dňom?
  • Fotíte digitálne alebo na film? Alebo oboje?
  • Aké vybavenie používate?
  • Farebne a čiernobielo?
  • Môžem vám dať zoznam konkrétnych záberov, ktoré by sme chceli?

Verím, že vám tento článok pomohol vo výbere a rozhodovaní.

Viac článkov na túto tému

Čo riskujete, keď si objednáte lacného svadobného fotografa

Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!

 

Páčil sa vám článok? Prihláste sa na odber ďalších!

[mc4wp_form id=“6473″]

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby