Čo riskujete, keď si objednáte lacného svadobného fotografa

Viem to pochopiť – hľadáte cenovo dostupné svadobné fotografie, ktoré spĺňajú váš rozpočetktoré spĺňajú váš rozpočet a zároveň  spĺňajú vaše predstavy. Napriek tomu, že objednanie lacného svadobného fotografa znie ako dobrý obchod, je to riskantné. Prečo si to myslím? Lebo skúsenosti a dôkazy z internetu mi dávajú za pravdu.

Minule som písal článok o tom, prečo je pre svadobné páry ťažké rozoznať kvalitného a dobrého fotografa inak než len cenou. Žijeme v kapitalistickej spoločnosti a každý má slobodu robiť čo chce. Ak si niekto želá účtovať nízky poplatok za svadobné fotografie, má plné právo tak urobiť. A nevesta má plné právo si ho vybrať. Avšak je tu pár „ale“ …

To, že je lacný fotograf lacný má svoje dôvody

Väčšina amatérov, ktorí vstupujú do biznisu svadobnej fotografie zvyčajne nie sú dobre vybavení z hľadiska správnych fotoaparátov a objektívov potrebných na správne zachytenie vášho svadobného dňa. Hovorím teraz predovšetkým o špeciálnych objektívoch na fotenie v tmavých kostoloch, kde sa nemôže použiť blesk, atmosférové fotky z čepčenia pri sviečkach a podobne. Používajú lacné pamäťové karty (ktoré zlyhávajú), majú fotoaparáty, ktoré nezálohujú fotky na dve pamäťové karty zároveň (pre prípad, že jedna zlyhá) a tak by som mohol pokračovať ešte dlho.

Mnohí majú malú alebo žiadnu skúsenosť s fotografovaním svadieb, či eventov a nerozumejú tomu, že situácia „čo sa môže pokaziť, sa pokazí“ je súčasťou bežného svadobného dňa. Nemajú náhradné vybavenie, nevedia zvládnuť skupinové fotografie, nevedia fotiť v tmavých priestoroch. Mnohí sa objavia v tričkom a šortkách a nemajú tušenie o správnom dresscode. Niekedy je to ich prvá svadba vôbec!

https://www.instagram.com/p/Balh6Vdnctq/?taken-by=markovic.maros

Reálne fotky zo svadby nevyzerajú ako tie vo portfóliu lacného fotografa

Vyzerať na svadobných fotkách dobre nie je niečo, čo sa stane náhodou. Uvedenie vás do správnej pózy nie je len o tom kam natočíte hlavu. Rovnako dôležité je skryť veci, ktoré sú na fotke rušivé, nájsť správne uhly, aby nebola vidno dvojitá brada. Nastaviť, alebo využiť správne osvetlenie a všetky ostatné potrebné nuansy pochádzajú zo vzdelávania a skúseností. Koľko ich môže mať niekto, kto odfotil jednu svadbu?

Počul som, že niektorí fotografi majú na stránke v portfóliu fotky, ktoré vznikli na workshope o svadobnom fotení – pod profi svetlom, ktoré nastavil lektor a za štúdiových podmienok, ktoré sa už nikdy na skutočnej svadbe nezopakujú.

Zriedka vám niekto, kto vám ponúka „dostupnú cenu“, ponúkne  to, čo je potrebné na to, aby vznikli nádherné fotky. Tie úžasné fotografie, ktoré vidíte na Pintereste a v svadobných časopisoch, sa nestanú náhodou a môžem vás uistiť, len málo z nich, ak vôbec nejaká pochádza z „lacného fotografa“.

Iste, budete mať dokumentárne fotky, že sa svadba konala. Ale riskujete, že fotografie svadobného dňa budú vyzerať tak, že by ste ich skôr schovali, než by ste ich zdieľali.

https://www.instagram.com/p/BYQQ8sAnVgu/?taken-by=markovic.maros

Ehm, ja nie som fulltime fotograf, toto je len bokovka …

Lacní fotografi krachujú každý deň. Prečo? Lebo náklady na prevádzku foto biznisu sú jednoducho príliš vysoké. Teraz by ste sa mali zaujímať – ako teda môžu prežiť keď sú takí lacní? No, pracujú na čiastočný úväzok! Nemajú žiadnu reputáciu, aby si udržali dlho biznis a doručili vaše svadobné fotografie. Tiež nemôžu tráviť veľa času nad vašimi fotkami. Výsledkom je, že použijú nejaké filtre v photoshope a nazývajú to výtvarné umenie. Ešte horšie, v extrémnych prípadoch, amatérski fotografi dokonca ani nespracovávajú fotky.

Lacný fotograf zriedka závisí od svojej fotografie ako jediného prostriedku na podporu seba alebo svojej rodiny. Málo investoval do svojej fotografie a mnohí to robia ako „vedľajšiu práca“, aby zarobili trochu peňazí bokom. Nič proti tomu, ale na svadbe by som takého nechcel.

Väčšina z lacných fotografov nich je „nelicencovaná“ a nezaplatila dane ani nespĺňala žiadne iné požiadavky na skutočnú fotografickú činnosť. Častokrát páry zistia, že nie je možné v primeranom čase dostať fotky. Mnohí čakajú mesiace na svoje svadobné fotografie, pretože lacný fotograf si neuvedomuje, ako dlho trvá správne editovať pre vás fotky.

Častokrát počujem, že mi  páry hovoria, že ani nemajú fotografiu svojho prvého bozku a zvyšok fotiek  vyzerá lepšie z fotiek urobených na iPhone, ktoré urobili ich priatelia. Chýbajúce fotografie, ktoré sú pre vás dôležité, sú to, čo sa môže stať, keď svadbu fotí lacný fotograf. Nikdy neboli odfotené, lebo „on nevedel“.

Profesionálny svadobný fotograf vie, kde sa má postaviť a kedy bude treba byť pripravený. Vie, ako váš deň beží a chápe, že beží rýchlo. Veľmi rýchlo. Neexistuje žiadna „druhá šanca“, aby to bolo správne. Je to buď správne, alebo vôbec žiadne. Od profesionála dostanete fotografie momentov, ktoré sa stali počas vášho svadobného dňa. Momentov, ktoré ste si ani neuvedomili, alebo ste si ich nevšimli. Profesionálny fotograf vie, kde má zachytiť tie dôležité situácie, ktoré by ste bez skvelých svadobných snímok nevideli.

https://www.instagram.com/p/BYWWha3nNpt/?taken-by=markovic.maros

Záver

Samozrejme sa to nedá generalizovať. Nedá sa povedať, že každý lacný fotograf je zlý a nekvalitný fotograf. Možno chce dobrý fotograf doplniť svoje portfólio o fotky v snehu a dá vám vynikajúcu cenu. Alebo túži fotiť v kaštieli, ktorý ste si vybrali. Alebo má iný dôvod.

Preto treba vyberať zodpovedne.  Neurobte tu chybu, že si budete pozerať LEN na fotky. Tie sú dôležité, ale rovnako dôležite je ako vznikajú, či je pri nich zábava, alebo stres, kopa opakovania záberov a celodenné režírovanie, alebo o fotografovi ani nebudete vedieť. Zistite si kedy vám fotograf fotky dodá, v akej kvalite, s akým spracovaním. Keď sa porozprávate s fotografmi, zistite, aké sú vaše potreby a ich riešenia problémov. Buďte náročná, chcite o fotografovi vedieť viac, než len že si pozriete 5 jeho najdokonalejších fotiek z posledných 4 rokov fotenia.

Viac článkov na túto tému:

Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!

12 otázok pre vášho svadobného fotografa (a odpovede, ktoré chcete počuť)

Páčil sa vám článok? Prihláste sa na odber ďalších!

[mc4wp_form id=“6473″]

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby