Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!

V svadobnej fotografii viac ako inde platí, že dostanete to, za čo ste si zaplatili. Naozaj hľadáte lacného fotografa na jeden z najdôležitejších dní vášho života?

Jeden z najväčších faktorov, ktorý mi pri rozhovore ľudia spomenú keď na to príde reč, je, že hoci pochopili, aké dôležité fotografie a video môžu byť, jednoducho nemajú taký rozpočet. Tak som si myslel, že by som sa podelil o niekoľko jednoduchých spôsobov, aby ste získali skvelé svadobné fotografie bez toho, aby ste museli minúť tisíce Eur – a o tom bude nasledujúci článok. Dnes vám poviem, čo to znamená mať lacného fotografa.

Prečo sú dobrí (a drahí) svadobní fotografi znepokojení

Uvediem príklad s nákupom auta. Niektorí ľudia budú šťastne investovať 50 000 EUR na Mercedes alebo BMW, zatiaľ čo iní sa budú snažiť nájsť 2000 Eur za nejakú ojazdenú fiatku. Bude predajca Mercedesu ponúkať svoje auto ľuďom, ktorí hľadajú ojazdené auto? Asi nie, pretože si uvedomuje, že existujú rôzne trhy s rôznymi požiadavkami a očakávaniami.

Svadobné fotografie sú rovnaké v tom, že existujú rôzne trhy s rôznymi rozpočtami a očakávaniami.

Takže to znamená, že nie je problém s nízkymi cenami svadobných fotografov, a že by sa nevesty nemali obávať? Nie tak celkom. Rozdiel medzi nákupom nového Mercedesu a ojazdeným vozidlom je zrejmý a každý ho môže vidieť. Môžete sedieť v autách, vziať ich na skúšobnú jazdu a prezrieť si ich lak, overiť či stierače stierajú a klaksón trúbi.

Bohužiaľ, pokiaľ ide o svadobné fotografie, ľudia kupujú niečo, čo ešte neexistuje. Nekupujú konečný výrobok, kupujú niečiu osobnosť a reputáciu a očakávajú dobrý výsledok.

Len málo svadobných párov po návšteve viacerých webov fotografov zbadá rozdiel v kvalite fotografie. Existujú samozrejme výnimky – ak porovnávate Two Man Studios alebo Davida Olivera s fotografom s webovou stránkou 500 EUR, očakávate, že väčšina ľudí bude schopná rozoznať rozdiel v kvalite.

https://www.instagram.com/p/BbHkaK9n6n9/?taken-by=markovic.maros

Rozdiely medzi svadobnými fotografmi na Slovensku však zvyčajne nie sú také viditeľné. Z pohľadu klientov sú všetci svadobní fotografovia dosť dobrí, všetci produkujú fotografie s profesionálnou kvalitou a myslia si, že všetci odfotia skvelé fotografie na svadobný deň. Ak sú všetci títo fotografi tak podobní, ako ich má klient rozlíšiť?

Ak by ste mali možnosť vybrať si medzi nákupom Mercedesu v jednom obchodnom zastúpení za 50 000 Eur a tým istým Mercedesom v inom obchodnom zastúpení za 48 000 USD, kde by ste kúpili? Podobne, ak by ste mali na výber medzi Toyotou 1995 za 5000 Eur v jednom bazáre alebo t7m ist7m typom s veľmi podobnými špecifikáciami a najazdenými kilometrami v inom za 4500 Eur, čo budete robiť? Veľmi často je  konečné rozhodnutie založené na cene.

A to je dôvod, prečo etablovaní svadobní fotografi sú oprávnene znepokojení tým, že „lacní“ fotografi vstupujú na trh. Pretože náš trh veľmi často nedokáže rozlíšiť kvalitu.

Tak čo s tým? Jedna z odpovedí, je trpezlivé vysvetľovanie svadobným párom, že nie je fotograf ako fotograf.

Skúsenosť

Tá najdôležitejšia vec, na ktorú sa väčšina párov sťažuje po tom ako dostanú svadobné fotografie, je niečo ako:

Prajeme si, aby sme si najali profesionálneho svadobného fotografa a obetovali by sme na to viac peňazí. Vtedy sme si mysleli, že to nebude také dôležité, ale teraz to ľutujeme.

Myslíte si, že kecám? Spýtajte sa každého manželského páru, ktorý si vybral lacného fotografa (kamaráta, amatéra, strýka s foťákom, …) a uvidíte, čo vám povie.

Pár z mojich známych sa dohodli s ich kamarátmi čo občas fotia, kolegami z práce, alebo fotografom, čo fotí módu, ale nie svadby. A výsledok:

  • Nemáme žiadne fotky s rodinami, fotografka žiadne nefotila, asi na to fotografka zabudla
  • Fotky z kostola sú také tmavé že na nich nič nie je vidno
  • Po troch mesiacoch sme ešte nevideli fotky zo svadby
  • Tie fotky sú nejaké „divné“ …

A tak podobne.  Nestačia vám moje skúsenosti? Prečítajte si sami:

Príklad 1)

https://www.mojasvadba-pro.sk/forum/fotograf-a-fotografie/ako-dlho-ste-cakali-na-fotky-2/

frankie2018 jasne, ked budu krasne, ani ja lutovat nebudem, ale cakame uz siedmy tyzden a uz ma to nebaviiiii…

bullinka tak sedem tyzdnov sa aj mne zda na fotky dost, my sme mali prve upravene fotky nasledujuci piatok po svadbe a zbytok o tyzden

milacik103 Takže 90 dní po svadbe už prešlo.Fotky stále nemáme.Fotografka žiadala o predĺženie o 5 dní.Po 5 dňoch písala správu,že potrebuje ešte týždeň.Ked som sa spýtala ako myslí týždeň vraj fotky odošle 9.10 do tlače a ide na služobnú cestu.Zmluvu má stanovenú ak nedodrží termín dá nám z ceny dole 1,40€/týždeň.Snáď do Vianoc sa fotografií dočkáme.Pekný večer

Príklad 2)

https://www.mojasvadba-pro.sk/forum/fotograf-a-fotografie/dobry-svadobny-fotograf-mate-kontakt/?page=2

milacik103 Milé nastávajúce nevestičky.Chcem sa s Vami podeliť o nepríjemnú skúsenosť fotografky Renart foto z Dubnice nad Váhom,vďaka ktorej bol náš svadobný deň nezabudnuteľný jej arogantným správaním….

Príklad 3)

https://www.mojasvadba-pro.sk/forum/kameraman-a-video/kameraman-tomas-sidelsky-presov-negativna-referencia/

presovcanobcan S tymto „kameramanom“ mame vlastnu otrasnu skusenost.Navysovanie ceny po svadbe,vyhrazanie sa vymazanim videa,ak nedoplatime vymyslene doplatky naviac,atd.Vidim,ze robi problemi aj dalsim ludom.Preto,odporucam rozhodne sa takemu cloveku vyhnut na dialku.
http://www.wocfap.company/cierna-listina

linsss @presovcanobcan
Mám rovnaký názor . RUKY preč. Nám natáčal stužkovú aaa kvoli svojmu správani skončil na SOI kde sme boli úspešný. Takže neodporúčam.

mimikina125 Obsluhujem svadby a zhoda náhod pred 2 týždňami toho pána vyviedli policajti s kostola lebo vynadal fararovi len preto ze ho poprosil aby si tu svoju aparatúry trocha s pred oltára stiahol.. aj po opakovaným upozornením od novomanzelov tak neurobil vraj vynadal aj im… a takto to dopadlo . Kameru na svadbe potom nemali

Príklad 4)

https://www.mojasvadba-pro.sk/forum/kameraman-a-video/poradte-kameramana-z-presova-a-okolia/?page=2

bedka @ninaninka Bohužiaľ, u nás rovnaká skúsenosť so Šidelským. Video sme mali po troch mesiacoch a museli sme doplácať nim vymyslené a neodovodnené sumy (inak by sme video ani nedostali resp. dostali ale nie kompletné tak ako bolo dohodnuté…) otras. A tie nervy a nepríjemnú komunikáciu neprajem nikomu…

Tak čo poviete? Naozaj chcete lacného fotografa amatéra?

Ale to je strašne veľa peňazí za tých pár obrázkov!

Určite je. Ale je to zložitejšie ako len odfotiť pár obrázkov!

Na každých každých 8 hodín fotenia, počas ktorých profesionálny fotograf odfotografuje vaše fotografie, zvyčajne strávi za počítačom ďalších 50-60 hodín, aby ich upravil.

Navyše je tu niekoľko hodín, kde sa zaoberá vašim svadobným dňom, ide prezrieť lokalitu na fotenie, a vytvorí časovú os fotenia, takže váš svadobný deň nie je preťažený fotografiou a dostanete sa k „zábavným veciam“, ktoré chcete mať na svadbe.

Pozrite si článok Tajný život svadobného fotografa a pochopíte, čo sa skrýva za svadobnou fotografiou.

https://www.instagram.com/p/Bayhm9NH4ix/?taken-by=markovic.maros

Záver

Vaše svadobné fotografie budú viac ako len „obrázky“. Bude to vaša spomienka, ku ktorej sa budete vracať počas celého svojho života. Vyberajte si fotografa zodpovedne. Nezabúdajte, že každý fotograf má svoje silné a slabé stránky. Je pomerne ľahké zistiť, ktoré sú tie silné stránky (predpokladajme, že sú to úžasné fotografie). Trik je ale v tom získať aj predstavu o tom, aké sú slabosti daného fotografa, a potom sa rozhodnúť, či s nimi môžete žiť. Môžete to urobiť napríklad rozhovorom s fotografom. Kľudne sa ho opýtajte, aké sú jeho slabosti, profesionál vám povie. (Ak povie, že nemá žiadne, tak utekajte :).

Viac článkov na túto tému:

Čo riskujete, keď si objednáte lacného svadobného fotografa

12 otázok pre vášho svadobného fotografa (a odpovede, ktoré chcete počuť)

 

Páčil sa vám článok? Prihláste sa na odber ďalších!

[mc4wp_form id=“6473″]

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby