Ako nám pomáhajú zlí svadobní fotografi

Keď profesionálny svadobný fotograf narazí na dopyt na fotenie celodennej svadby za maximálne 300 Eur, alebo nevestu, ktorá hľadá „lacného fotografa za rozumnú cenu“ môže ho to trochu rozladiť.  Hneď má chuť písať neveste, nech si to ešte radšej premyslí.

Každý má právo pýtať si za svoje služby toľko koľko chce, ale celkový dojem je rozhorčenie nad tým, že amatér, ktorý tvrdí že je profesionál, nielenže berie profesionálom klientov, ale navyše znižuje hodnotu svadobnej fotografie vo všeobecnosti. Ako potom môže „skutočný“ profesionál žiadať o trojnásobok ceny, keď sú ostatní ochotní fotiť takmer zadarmo? Sú to spravodlivé argumenty, ale aj tak verím, že zlí svadobní fotografi urobili tento biznis lepším. Prečo?

Kedykoľvek sa ma niekto spýta, čo robím, hovorím: „Som profesionálny svadobný fotograf“. Častokrát počujem odpoveď v duchu: „Ach, prajem si, aby som si ťa najal, aby si fotil našu svadbu, náš fotograf bol fakt mizerný, “ alebo“ Mal si fotiť svadbu môjho kamoša, jeho fotograf im úplne pokazil fotky“. Aj bez toho, aby vôbec videli moju prácu, väčšina ľudí predpokladá, že som lepší ako zlý svadobný fotograf alebo amatérsky fotograf ich priateľa. Ako zlý musí byť taký fotograf, aby ste získali takéto emócie? Pravdou je, že ich fotograf nemusel byť až taký zlý. Čo je najpravdepodobnejšie je, že ich svadobný deň bol pre nich veľmi dôležitý a fotograf odviedol prácu, ktorá nedosahovala ich vysoký očakávaný štandard.

Amatérsky svadobný fotograf nemôže byť konkurencia profesionálovi

Nemyslím si, že fotenie svadby za 300 Eur je zlé. Každý sme niekde začínali. Moja prvá svadba bola pre kamarátov  a ja som ju fotil zadarmo. Mal som už síce za sebou roky fotenia eventov, teambuildingov a podujatí, ale svadba to bola prvá a nevedel som úplne do čoho idem.

Nevesta minie priemerne asi 10% svadobného rozpočtu na fotografa. AK je ten rozpočet na celú svadbu 3000 Eur, nedá sa čakať, že si objedná profesionála za 600-800 Eur. Zníži tým „hodnotu svadobnej fotografie“ niekto, kto jej svadbu odfotí za 300 Eur? Nemyslím si, pretože jednoducho aj tak nemá viac peňazí na fotografa. Amatérsky fotograf tak nezoberie klienta profesionálnemu fotografovi, ktorý by si za to, aby ho to uživilo, musel účtovať najmenej 600 Eur. To by si ten mladý pár jednoducho nikdy nemohol dovoliť.

Môj názor je, že ak ste skutočný profesionálny fotograf na plný úväzok, svadobný fotograf 300 Eur nie je vaša konkurencia. Nevesta s rozpočtom na svadobného fotografa vo výške 250 Eur zrazu nenájde ďalších 350 Eur na profesionála, ak nenájde žiadneho fotografa za 250 Eur. Nájde len niekoho s fotoaparátom a ponúkne mu 250 Eur. To je prípad väčšiny neviest, ktoré hľadajú lacného fotografa za rozumnú cenu. Vždy je ale otázka, čo skutočne za tú cenu dostanú. Ale to je iná téma.

Čo sa stane, keď to svadobný fotograf „pokašle“

Dennodenne sa deje, že fotografi, ktorých si niekto najme, zmrvia svoju prácu. Ak fotím rodinný portrét, komerčný produkt, rande, alebo napríklad novorodenca, keď sa to nepodarí, môžem znovu veci odfotiť, alebo si môže klient jednoducho najať niekoho iného.

Možno si ma ten klient už nikdy znova nezavolá, ak mu vrátim peniaze späť, pravdepodobne to prekoná. To ale nie je prípad svadobnej fotografie.

Mnohá nevesta plánuje svoj svadobný deň od chvíle, keď bola dievčatkom  a je to najdôležitejší deň jej života. Tento deň sa udeje len raz a v takom prípade nie je priestor na chyby, pretože nie je príležitosť na opravné fotenie. Ak svadobný fotograf urobí niečo čo pokazí svadobné fotky tak to nebude môcť opraviť a taká chyba sa nikdy nezabudne.

Nielen nevesta to bude vedieť, ale aj väčšina hostí na svadbe bude vedieť, že ten fotograf bol jednoducho zlý.  Správy zlom fotografovi cestujú oveľa rýchlejšie ako správy o dobrom. A k tomu patria aj detaily, ako napríklad oblečenie fotografa, spôsob akým fotil, komunikácia s novomanželmi atď.  Myslíte si, že niekto zabudne na fotografa, ktorý svojím vystupovaním stresoval svadbu, alebo sa tváril, že je dôležitejší ako nevesta? Myslíte si, že ktokoľvek, kto ho videl pri práci, na to niekedy zabudne?

Zlý fotograf nasmeruje klientov k dobrému fotografovi

Ak ste niekedy predtým plánovali svadbu, viete, že všetci vaši zobratí priatelia vám poskytnú veľa rád. Vedia, čo na svadbe fungovalo a čo nie. Pokiaľ ide o svadobné fotografie, väčšina manželských párov vám povie niečo ako „Nešetrite na svadobnom fotografovi, je to jediná vec, podľa ktorej si budete zapamätať vašu svadbu.“

Toto vyhlásenie zvyčajne sprevádza príbeh o tom, ako ich fotograf alebo fotograf kamaráta úplne pokazil ich svadbu alebo spomienky na ňu. Tieto príbehy zväčša primäjú nevesty prehodnotiť svoje priority svadobného rozpočtu. Ak mala v úmysle minúť 300 Eur na fotografa, ale potom počuje príbeh o zlom fotografovi za 300 Eur, možno sa rozhodne kúpiť lacnejšie šaty, tortu a kvety, aby si mohla objednať kvalitného fotografa. Ak by nebol žiadny „zlý“ fotograf a neexistovali všetky tieto príbehy pokazených svadobných fotografií, pravdepodobne by minula tých 300 Eur a ja by som možno nemal so svojimi cenami prácu :).

Dokonca aj keď ste nepočuli príbehy o zlých fotografiách, pravdepodobne ste videli nejaké tragické, alebo gýčové svadobné fotografie po celom Facebooku. A to ani nemuseli byť z Ruska, kde podľa mňa žijú najväčší umelci prznenia fotografií. Každá z takýchto fotiek neustále pripomína chyby, ktoré niekto urobil, keď si najal zlého fotografa. Keď príde čas na to, aby ste si naplánovali svoju vlastnú svadbu, budete si pamätať všetky tie škaredé fotky s čudnými farbami, priamym bleskom a prapodivnými doplnkami.  A budete pravdepodobne v pokušení predsa len minúť trochu viac na fotky, ktoré budete s hrdosťou zdieľať.

Záver

Je zrejmé, že nejaká svadobná fotografia môže byť považovaná za extravagantnú, ale musíte mať na pamäti, že asi sú klienti, ktorým sa páči, a pre ktorých sú ceny za ňu primerané. Môj názor je, že pre každý rozpočet existuje svadobný fotograf a to vrátane svadobných fotografov za 50 Eur za svadbu. Ako profesionáli musíme mať na pamäti, že každý klient je iný a nemôžeme sa rozčuľovať nad nevestou, ktorá hľadá svadobného fotografa za 300 Eur, ani sa nemôžeme hnevať na fotografa, ktorý si účtuje 250 Eur za svadbu.

Ak náš produkt skutočne stojí za tú hodnotu, ktorú si pýtame, potom si nás nevesty nájdu. Strach zo zlého fotografa, ktorý pokazí ich svadbu nám pomôže.

Zdroj fotografii

Podobné články

Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!

Čo si všímať pri výbere svadobného fotografa

Čo riskujete, keď si objednáte lacného svadobného fotografa

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby