Ako ušetriť stovky eur tým, že si nezavoláte profesionálneho svadobného fotografa

Čo keby som vám povedal, že by ste mohli získať svadobné fotografie za zlomok nákladov, ktoré vám profesionáli budú účtovať. Máte o to záujem? Stavím sa, že áno, pretože je veľa ľudí, ktorí si myslia, že svadobní fotografi sú príliš drahí a chcú ušetriť stovky eur za jeden deň a pár obrázkov.


Aby bolo jasné, nenavrhujem, aby ste žiadali hostí, aby vás odfotili s ich iPhonmi. Nechcem tiež navrhovať, aby ste nosili klobúk s pripevneným GoPro. S mojim plánom budete používať rovnaké vybavenie, rovnaký softvér a rovnaké techniky, ako používajú profíci na odfotenie tých výborných svadobných fotografií, ktoré uvidia ľudia na Facebooku a Pintereste a ušetriť na iných veciach.

Môj plán vám predstaví, ako urobiť všetko, čo robia profesionáli, aby ste mohli ušetriť vaše drahocenné peniaze a stráviť ich na niečom cennejšom ako napríklad na diamantmi posypanej svadobnej torte.

Svadobný fotograf
Každý by chcel nádherné svadobné fotografie

Začíname

Profesionálny svadobný fotograf na Slovensku si bude účtovať takých 600 Eur za vašu svadbu. Veľké peniaze za pár obrázkov. Samozrejme, bude mať priemerne asi 5 až 10 rokov skúseností a pravdepodobne odfotil veľa svadieb, ale no tak, stovky Eur za tých pár obrázkov?

Ukážem vám, ako to urobiť, za zlomok nákladov, ktoré vám bude účtovať profi fotograf. Ušetríte peniaze, za ktoré si môžete kúpiť napríklad lentilky s vašim monogramom, ktoré vyzerajú fakt super rozhádzané na svadobnom stole.

Svadobní fotografi, ako tento chlap vám budú účtovať stovky, ak nie tisíce Eur za tých pár obrázkov.

Svadobný fotograf
Všimnete si, že veľa fotografov nosí šiltovku a tmavé okuliare, aby sa vyhli priamemu očnému kontaktu pri diskusii o ich sadzbách.

 

Krok 1: Požičajte si rovnaký fotoaparát a objektívy, ktoré používajú profesionáli

Ak chcete rovnaký výsledok, budete musieť použiť rovnaké špičkové vybavenie, ktoré profíci používajú.

Väčšina ľudí vie, že tajomstvom úžasných fotografií je fotoaparát.

Takže poďme priamo k zdroju, vyhneme sa zbytočnému prostredníkovi a ušetríme veľké peniaze. Existujú požičovne fotoaparátov, kde môžete ísť a získať vybavenie, ktoré používa profesionál.

Vzhľadom na to, že je užitočné mať nejakú zálohu pre prípad zlyhania techniky, odporúčam Vám mať aspoň zo základných vecí po dva kusy (telo a blesky). Budete potrebovať teda aspoň 2 fotoaparáty a k tomu 3 objektívy, aby ste pokryli všetky možnosti čo sa na svadbe vyskytnú. Šikovný fotograf si vystačí s jedným bleskom, dva sú lepšie – aj kvôli tej zálohe.

Moje odporúčanie je požičať si to aspoň na 2-3 dni vopred, aby sa ten čo s tým bude fotiť trochu zaučil, ale nie je to nevyhnutné. Poriadny fotoaparát na plno automatický mód robí fotky v podstate sám, takže sa to dá zvládnuť.

Prebehol som pre vás internet a našiel som použiteľnú požičovňu v Bratislave (PEOB-FOTO), kde majú všetko na jednom mieste. Samozrejme je požičovní viac a majú rôzne ceny, ale ako príklad nám postačí.

Fotoaparát:

 • 2x Telo Nikon D800  2×45 € /deň
 • 4x pamäťová karta 16 GB  4x 3e/deň

Objektívy:

 • Nikkor 14-24mm/f2.8G ED 27e/deň
 • Nikkor 24-85mm/f2.8-4 D 18e/deň
 • Nikkor 80-200mm/f2.8 20e/deň

Blesk

 • 2x blesk Nikon SB-900 2x15e/deň
 • Batérie + nabíjačka – ZADARMO
Svadobný fotograf Bratislava
Väčšina ľudí vie, že tajomstvom úžasných fotografií je fotoaparát.

Krok 2: Prenájom statívu, softboxov a iného príslušenstva

Je to trochu nepríjemné, ale nezabudnime na niektoré príslušenstvo, ktoré budete musieť použiť. Budete potrebovať nejaké veci na rozptýlenie svetla z blesku, aby ste získali makké svetlo. Tiež budete potrebovať nejaké stojany na uchytenie bleskov, dáždniku a softboxu.

Naceňoval som to a stále sa nám darí. Za približne 40 Eur na deň môžete získať všetky potrebné doplnky na dokončenie fotenia. Zamyslite sa, či už je naozaj neskoro zavolať do hotela a za ušetrené peniaze objednať ako predjedlo pre hostí namiesto tých malých šampiónov naplnených špenátom nejaké veľké deluxe krevetové apetizéry!

 • Stativ Manfrotto 055 + MA 141RC 18e/deň
 • IR odpaľovač / rádiové odpal. Bleskov   4e/deň
 • Odrazná oválna plocha 5v1 170x100cm 12e/deň
 • Softboxový dáždnik  6e/deň

Krok 3: Nájdite fotografa – kamaráta, alebo nejakého študenta čo vám svadbu nafotí s požičaným profi vybavením

Teraz, keď máte najlepšie vybavenie, ktoré prakticky bude fotiť fotografie samo osebe, môžete nájsť ľudí, ktorí by vám mohli svadbu fotiť.

Moje odporúčanie je zamestnať priateľa, ktorý síce nie je hosť, ale ktorý sa neurazí, že ste ho nepozvali už v prvom kole.

Ak to nie je možné, môžete vždy najať niekoho z vysokoškolských študentov, ktorí sú ochotní pracovať lacno. Keď som bol na vysokej škole, niekto mi naozaj zaplatil, aby som im ohýbal drôtené koše na kamene (true story) a zvládol som to aj keď som v tom nemal žiadnu skúsenosť, tak prečo nie. Tie koše boli síce každý iný, ale musím povedať, ale sa tešili, že ušetrili peniaze.

Myslím, že za približne 4 Eur za hodinu, že môžete získať fotografa začiatočníka na približne osem hodín alebo dokonca celý deň. To je len 32 Eur! Ale kamarát to urobí zadarmo, takže to ani nejdem počítať.

Moderné špičkové fotoaparáty urobili fotografovanie tak jednoduché, že fotografi sú v podstate len robotmi klikajúcimi na spúšť.

Svadobný fotograf
Moderné špičkové fotoaparáty urobili fotografovanie tak jednoduché, že fotografi sú v podstate len robotmi klikajúcimi na spúšť.

Krok 4: Budete potrebovať pár kníh a video tutoriálov

Na to aby váš priateľ čo bude fotiť svadbu poznal aspoň základných pár póz do ktorých vás postaviť a vedel trochu pracovať s fotoaparátom a bleskom,  bude potrebovať nejakú knihu, alebo video. To všetko sa dá zohnať v knižnici, alebo na youtube, prípadne torrentoch aj zadarmo.  Aj pri veľmi tolerantnom prístupe asi nechcete, aby váš fotograf nevedel absolútne základy fotografie predtým, než im zveríte najdôležitejší deň svojho života, či?

Bude ich to teda stáť nejaký čas, ale nie nevyhnutne peniaze.

Svadobné fotky svojpomocne
Budete potrebovať pár kníh a video tutoriálov

Krok 5: Zrušte fotografa

Toto je najlepšia časť. Všetky fotky, ktoré chcete mať na svadobný deň, sú zadarmo, lebo ich odfotil váš kamarát. Takže oznámte fotografovi, ktorých ste objednali, aby hľadal iného klienta.

Aby bola istota, že kamarát fotograf odfotí všetko potrebné, odporúčam, aby fotil všetko a všade. Ideálne pri rýchlostí 9 fotiek za sekúnd, mazať bude potom. Profesionálny svadobný fotograf by presne vedel  kedy a kde fotiť a ako to urobiť s minimálnym rušením obradu alebo hosťov, ale to, v prípade kamaráta fotografa, nie je možné. Takže vám odporučam použiť stratégiu šok a úžas v tvári hostí.

Informujte svojho fotografa, aby bol agresívny a nech je všade naraz aby dosiahol čo  najlepší výsledok. Ak nefotí všade a všetko rýchlosťou 9 snímok za sekundu, pravdepodobne zmešká niečo dôležité.

Krok 6: Photoshopujte fotky!

Buďme vďační za trial verzie programov zadarmo. Taký Adobe Creative Cloud, ktorý obsahuje Lightroom aj Photoshop máte na 7 dní zadarmo v skúšobnej verzii a v plnej výbave. Lightroom sa zíde pri aplikovaní filtrov (presetov) na všetky fotky naraz a takmer bezprácne.

S Photoshopm to už je iné, lebo program Photoshop je mimoriadne zložitý. Ak chcte utobiť nejaké opravy fotiek odporúčam vám, aby ste strávili minimálne 40 hodín učenia základov orezania, vrstiev, filtrov, pluginov, masiek, selektívneho rozostrenia, prekrytia, korekcie skreslenia objektívom ostrenie a vyhladzovania. Toto sú len základy a nemôžeme očakávať, že dosiahnete úroveň pro, ale to nevadí. Koniec koncov, mnohí z profesionálnych svadobných fotografov majú pravdepodobne niekoľko tisíc hodín skúseností s prácou s aplikáciou Photoshop a súvisiacimi nástrojmi.

Tiež pravdepodobne majú dodatočné doplnky Photoshopu, ktoré používajú, aby vaše fotky vyzerali krásne. Napríklad Wacom Tablet, alebo špeciálny monitor na realistické zobrazenie farieb pre potreby tlače. Nezabudnite však, že cieľom je ušetriť peniaze! A to sa nám podarí len bez takýchto hlúpostí, keď stačí počítačová myš.

Keďže môžete používať svoj počítač a editovať to budete sami, nie sú s tým spojené žiadne náklady. Je pravdepodobné, že editovanie fotiek vám bude trvať nejakých 40 hodín, po večeroch po príchode z práce, alebo cez víkendy, ale stojí to za to, lebo ušetríte.

Fotograf na svadbu v Bratislave
Lightroom sa zíde pri aplikovaní filtrov (presetov) na všetky fotky naraz a takmer bezprácne.

Zhrnutie: Práve ste ušetrili veľa peňazí. Nech sa páči.

Môžete mi poďakovať neskôr, že ste ušetrili kopu peňazí. Ak ste sa riadili mojimi pokynmi, podarilo sa vám nafotiť vašu svadbu len za zlomok toho, čo by vás to stálo s profesionálom.

Zhrňme si to:

 • Fotoaparát a objektívy – 197 Eur / deň.
 • Príslušenstvo – 40 Eur / deň
 • Kamarát fotograf – ZADARMO
 • Programy na spracovanie fotiek – ZADARMO na 7 dní, ak to stihnete
 • Počítač a úložné priestory – vaše vlastné, teda ZADARMO
 • Cca 40 hodín vášho času na editáciu fotiek –ZADARMO
 • Čas kamaráta fotografa – ZADARMO
 • Váš čas na zmanažovanie všetkých súvisiacich vecí (požičanie a vrátenie vybavenia, hľadanie a downloadovanie videa a programov, inštalácia a učenie sa editácie, pozeranie vidí, komunikácia s kamarátom atď.) – cca 60 hodín, ale keďže je to váš čas, tak ZADARMO.

Predpokladám, že máte svadbu v sobotu, takže si to vybavenie požičiate v piatok a vrátite v pondelok, čo sú 3 dni požičania. Možno dostanete víkendovú zľavu a ušetríte ešte viac, ale  rátajme len 3 dni požičania, čiže 3 x 237e = 711 Eur.

S mojím plánom, ktorý vám prináša rovnaké neuveriteľné vybavenie a nástroje, ktoré používate, môžete ušetriť neuveriteľných …. mínus 111 Eur a zhruba 100 hodín vášho času. Gratulujem!

Záver

Tento článok je, samozrejme, ironický. Ale je plne pravdivý – ceny si môžete overiť sami, časy sú z mojej skúsenosti a ostatné odhady sú odborné odhady na základe skúseností. Všetko čo sa nemuselo platiť som nezahrnul, všetko čo si viete urobiť sami som rátal ako dodávku zadarmo.

Každému súdnemu človeku je ale jasné, že je málo pravdepodobné, že z tohto fotenia vyjdú krásne fotky, ktorými sa budete môcť pochváliť, a na ktoré sa budete radi pozerať po zvyšok vášho manželstva.

Naozaj to stojí za to?

Viac článkov na túto tému

Čo riskujete, keď si objednáte lacného svadobného fotografa

Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby