Ako znížiť náklady na svadobného fotografa – 1.časť

Svadba je zväčša nákladná záležitosť a mať možnosti ako ušetriť na pár miestach vždy poteší. Ako profesionálny svadobný fotograf vám viem dať rady k zníženiu nákladov na fotografa, ale nielen to. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké máte možnosti, keď váš rozpočet dovoľuje len obmedzené náklady na svadobného fotografa.

Ako bonus vám napíšem skúsenosti čo mi hovorili moji klienti po svadbe – kde míňali zbytočne, alebo kde sa dalo ušetriť viac. Ale poďme na to postupne a začnime sumou za toho fotografa.

Základnou premisou pri svadobnom fotení je to, že dostanete to za čo si zaplatíte. Bohužiaľ a našťastie. Ak si zaplatíte lacného svadobného fotografa, je možné, že výsledok nebude (ani zďaleka) to čo ste očakávali. Hľadajte teda riešenie ako mať profesionálneho fotografa za menej peňazí.

Dohodnite si fotenie na kratší čas

Niektorí fotografi vám ponúknu kratšie pokrytie za nižšiu cenu. Napríklad fotenie len obradu a párových fotiek, bez príprav a bez hostiny. Nie vždy to platí pre top sezónu – čiže v lete a v soboty – ale spýtať sa na to určite môžete.

Ale úprimne povedané, fotenie krátkej svadby za menej peňazí v deň, v ktorom by mohol fotograf rezervovať fotenie celej svadby, nie je veľmi múdre obchodné rozhodnutie. Takže vo vrcholovej sezóne možno budete mať problém nájsť fotografa, ktorý sa uspokojí s kratším časom, ale za opýtanie nič nedáte.

Ak sa však vydávate v priebehu pracovného týždňa, v piatok, dokonca nedeľu, alebo napríklad v zime, môžete o tejto možnosti skúsiť s fotografom  vyjednávať.

Svadobný fotograf

Zorganizujte si svadbu mimo sezóny

Svadobná sezóna je na Slovensku zhruba od mája do októbra, samozrejme s vrcholom v lete. Ak máte svadbu v týchto mesiacoch, musíte počítať s najvyššími cenami. A naopak, ak sa rozhodnete pre svadbu v zime, mnohí svadobní fotografi vám dajú výrazné zľavy na ich služby, lebo je to pre nich uhorková sezóna.

Napríklad moje služby sú mimo sezóny o 30% lacnejšie.

Poznámka na okraj: aj iní dodávatelia vám častokrát poskytnú zľavy na svadbu v mimosezónne alebo pracovné dni. Obzvlášť miesta – tie sú VŽDY drahšie na prenájom cez víkend. Takže ak chcete ušetriť peniaze, svadba v stredu je vaša cesta!

Svadobný fotograf

Zľavy za odporúčanie

Tento zvyk nie je príliš rozšírený u nás, ale skúsiť to môžete – opýtajte sa na zľavu za odporúčanie.

So svojím fotografom budete musieť doriešiť, ako dokážete, že ste mu odporučili ďalších klientov, ale taká cesta je. Napríklad, že sa nový klient odkáže na vás ako na referenčnú osobu. Najčastejšie sa to deje tak, že si urobíte predsvadobné alebo rande fotenie, zdieľate fotky na sociálnych sieťach a keď sa vám niekto ozve, že by chcel podobné, odporučíte mu vášho fotografa. Vtedy samozrejme nemusí ísť o nového klienta pre svadobné fotenie, ale kľudne aj na fotenie novorodenca, alebo rodiny.

Hľadajte lokálneho fotografa

Väčšina fotografov za vami príde v rámci Slovenska kamkoľvek  – možno si vypýtajú náhradu za dopravu, ale to býva zanedbateľná suma v porovnaní s cenou fotografa, príp. sumou za celu svadbu. Myslím, že je teda lepšie sa orientovať na fotografa, ktorého práca sa vám páči, než na fotografa, ktorý je blízko vás. Samozrejme svoju úlohu zohrá aj cena za jeho služby a ďalšie faktory, ale jeho vzdialenosť od miesta svadby nepovažujem za podstatný faktor.

Napriek tomu sa aj tu dá ušetriť. Ak ste napríklad z Košíc a objednáte si svadobného fotografa z Bratislavy, okrem toho, že strávi takmer 2 dni cestovaním, tak bude musieť prespať na mieste noc vopred a noc po svadbe. Jednak pre istotu, že sa na ceste nič nepokazí a jednak preto, že prísť až v deň svadby napr. na prípravu nevesty o 10:00 by pre neho znamenalo vstávať o 04:00, čo je pochopiteľne nezmysel. Rovnako šoférovať domov o 01:00 po dokončení fotenia je riskantná záležitosť.  Takže okrem toho, že si naúčtuje za benzín, tak vás niečo bude stáť aj jeho ubytovanie a možno aj čas cestovania.

Z vlastnej skúsenosti viem, že väčšinou nereflektujem na inzeráty, ktoré píšu na portáli www.moja-svadba.sk nevesty z východného Slovenska. Nemám  nič proti východnému Slovensku, ale viem, že vyššie spomínané náklady navýšené k cene svadobného balíčku je ochotná znášať len veľmi motivovaná nevesta. Ak sa taká ale nájde, rád prídem fotiť svadbu kľudne aj do Novej Sedlice.

Fotograf na svadbu

Ak teda chcete ušetriť, hľadajte skôr lokálneho dodávateľa.

Nabudúce budeme pokračovať o videu, včasnom objednávaní ale prezradím vám aj pár bonusových tipov.

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby