Aby ste sa uistili, že dosiahnete viac než len pekné obrázky, vytvoril som prehľad, ktorý vám pomôže pretriediť marketingový balast a odlíšiť kvalitných fotografov od tých podpriemerných.
Pre väčšinu novomanželov je svadobný deň tak ohromujúci, že ich spomienka naň môže byť trochu rozmazaná. Krásne kvetiny, nádherné šaty, miesto konania a recepcia, všetci tanečníci a tanečníci, dokonca aj svadobný účes sú veci, ktoré si pripravili a tešili sa na ne. Bohužiaľ, je to len jeden deň a ide tak rýchlo. To je dôvod, prečo vám dobrý svadobný fotograf sprostredkuje spomienky tak ako nikto iný. Kvety uvädnú, jedlo sa zje, dekorácie sa rozoberú, ale fotky vám zostanú až do konca života.
Kde začať s výberom
Predpokladajme, že už viete aký štýl svadobnej fotografie sa vám páči, máte ujasnený rozpočet pre fotografa a popýtali ste sa priateľov na ich odporúčania. Je možné, že už v tejto chvíli máte jasného favorita a máte vystarané. Ale čo keď ste žiadne tipy nedostali, alebo s nimi nie ste spokojní a na každom vám niečo nesedí? Čo ďalej?
Dobrým prvým krokom je prezrieť si webstránky fotografov a zúžiť svoje voľby týmto základným spôsobom.
Zhodnoťte portfólio svadobného fotografa
Každá webka fotografa obsahuje nielen fotky, o ktoré vám ide. Ich štruktúra, forma, počet a štýl vám povedia veľa o fotografovi.
Na začiatok nezabudnite, že si nechcete najať webového dizajnéra, takže aj keď je dizajn webstránky dôležitým faktorom pri posudzovaní vkusu fotografa, nerozhodnite sa pre niekoho len preto, že milujete jeho webové stránky.
Pozrite si šírku záberu fotografa a spýtajte sa, či je možné robiť plnohodnotne celé toto spektrum. Poznám fotografov, čo fotia svadobné foto, reklamnú fotografiu, fotia jedlo, vedú vlastné štúdio, fotia novorodencov u nich doma a pracovné portréty vo firmách a v každej z nich sú vynikajúci. Ale na Slovensku by som ich zrátal na prstoch jednej ruky. Ak fotograf, ktorého webku si pozeráte nepatrí medzi TOP slovenských fotografov, odporúčam byť skeptický pri príliš širokom zábere. Pravda je, že svadobná fotografia integruje mnohé subžánre a svadobný fotograf musí vedieť dobre odfotiť aj krajinu aj portrét aj predmety, aj jedlo aj dokument, takže ak niekto fotí svadby občas dostane ponuku aj na iné fotenie, ale jeho hlavný záber by mal byť jasný.
Urobte si predstavu o počte svadieb, ktoré fotograf odfotil. Niektorí fotografi nestíhajú zverejňovať fotky zo svadieb skôr než skončí sezóna, iní nezverejňujú lebo nemajú čo. Fotograf, ktorý sa tvári, že je fulltime a odfotí ročne 4 svadby by u mňa vzbudil podozrenie.
Ako si prezerať fotky v portfóliu fotografa
Hľadajte celé svadobné príbehy. Množstvo amatérskych a podpriemerných fotografov jednoducho nemá dosť dobrých fotiek z jednej svadby, aby zverejnili celý svadobný príbeh. Nehovorím teraz o ukázaní všetkých 600 fotiek z nejakej svadby, stačí 30-50 fotiek, ktoré vám urobia predstavu o celkovej kvalite fotiek z danej svadby. Ak teda pozeráte na webku, kde je v svadobnej sekcii zverejnených spolu 20 fotiek, každá z inej svadby, je možné že to je výber najlepších fotiek, ktoré fotograf urobil a zvyšok sa prosto neodvažuje zverejniť, lebo by odstrašil každého klienta.
Porovnajte fotky v svadobnom príbehu. Ak sa vám zdajú farebne a štýlovo konzistentné, je pravdepodobné, že fotograf vie čo robí pri fotení aj pri editácii. Ak sa vám ale zdá, že každá fotka má iný farebný filter, jedna je ostrá a tri ďalšie len horko-ťažko, alebo vás zarazí, že sú niektoré až príliš tmavé, tak môže byť, že fotograf sa úprave fotiek nevenuje, alebo to nevie. Obe možnosti vám dajú informáciu čo môžete od neho čakať.
Pozrite si podrobnejšie zrno na fotografii. Zrno sú tie maličké guličky vizuálneho šumu, ktoré vznikajú pri fotení v nekvalitných podmienkach. Aj keď je celý koncept okolo zrna na fotke trochu zložitejší a za určitých okolností je zrno žiadúcim umeleckým prvkom, nemalo by byť dominantou fotiek. Ak sú fotky príliš zrnité môže to znamenať, že fotograf používa nekvalitné objektívy, nevie využívať prirodzené svetlo, alebo nepoužíva blesk, prípadne, že fotografie spracúva nevhodným spôsobom, pri ktorom zrno zbytočne na fotke vystúpi do popredia. Niekoľko fotiek z tmavých interiérov sa zrnu nevyhne u nikoho, ale malo by to byť maximálne pár fotiek v celom svadobnom príbehu.
Zhodnoťte ponuku v svadobnom balíčku
Priemerná ponuka za svadobné fotenie, ktorú na Slovensku dostanete od profesionálneho fotografa je niekde okolo 600 Eur. Sú samozrejme aj oveľa drahší, ale o moc lacnejšie sa u profesionála nedostanete. Prečo? Pretože profesionálny svadobný fotograf musí z fotenia svadieb prežiť. A mesiac má len 4 soboty, svadobná sezóna sotva 8 mesiacov a musí financovať svoje vybavenie. Ak by fotil každý víkend (čo vám teda poviem, že je pekne na palicu) to je zhruba 30 svadieb, ale častokrát menej. Ak by zarobil povedzme 300e za svadbu, tak to znamená 9000 Eur ročne. Nie že by sa s tým nedalo prežiť, ale treba si uvedomiť, že kvalitné vybavenie stojí tak 8-10000 Eur a za niečo ho treba nakúpiť a tiež šetriť na jeho výmenu, servis apod. Profesionálny svadobný fotograf jednoducho nemá šancu dlhodobo prežiť ak si pýta menej ako 600 Eur. Ak dostanete ponuku nižšiu ako toto, hľadajte dôvod ako to je možné – lebo určite to bude mať nejaký háčik.
Takisto si zhodnoťte ponúkanú sumu vzhľadom na to čo je v balíčku zahrnuté. Ak je v balíčku fotobúdka (samostatne na prenájom od cca 300e), druhý fotograf (zväčša s príplatkom + 50-100% z ceny) , tlač všetkých fotografií na papier (ok, toto je dnes už superlacná záležitosť ), darčekový obal s gravírovaním na USB kľúč (od cca 20 Eur) tak každého rozumného človeka musí napadnúť otázka, že na čom ten fotograf teda zarobí a z čoho prežije.
Zhodnoťte osobnosť fotografa
Ako najjednoduchšie kritérium sa tu ponúka to, či vám je fotograf sympatický. Ak nie je, nájdite si iného. Nedá sa dostatočne zdôrazniť fakt, že svadobný fotograf bude s vami počas celého svadobného dňa. Bude pri vašich najintímnejších chvíľach, pôjde s vami do súkromných priestorov, bude komunikovať s celou vašou rodinou, uvidí vás bez šiat! No dobre, tak úplne bez šiat asi nie, ale viete o akých záberoch pri obliekaní šiat hovorím. Prosto, bude s vami oveľa viac ako si dnes viete predstaviť. A naozaj nechcete mat pri sebe niekoho, s kým vám nie je príjemne.
A ako spoznáte či vám je sympatický? Stretnite sa a porozprávajte sa. Ak to nejde osobne, tak aspoň na skype, tak aby ste sa videli. Ale veľa určite vyčítate aj z toho ako rýchlo vám odpíše na email, či plní sľuby čo vám dal, akou formou píše emaily, aký mate pocit s telefonovaním s ním apod.
Odporúčania na záver
Osobne poznám ľudí, ktorí si na svadbu vybrali fotografa, ktorý fotí veľa, ale nie svadby. Je dobrý fotograf v reklame, na portrétoch, pri deťoch – ale svadbu odfotil nekvalitne.
- Nerobte tú chybu, že si nebudete všímať osobnosť fotografa.
- Neuprednostnite produkt pred fotografiou. Radšej majte krásne fotky v krabici od topánok, než podpriemerné fotky na vyčačkanom DVD alebo v luxusnom albume. Takisto si objednajte radšej jedného kvalitného fotografa než amatéra, čo si privedie druhého „fotografa“ a dá vám k tomu aj fotobúdku zadarmo.
- Nerobte tú chybu, že budete očakávať profesionálne výsledky od amatérskeho fotografa.
- Nezabudnite, že každý fotograf vám ukáže len to čo chce aby ste videli. Berte to do úvahy a prípadne sa spýtajte na veci, ktoré by vám on sám neukázal.
Keď už budete mať svojho favorita, nezabudnite mu položiť 12 základných otázok pre svadobného fotografa.
Viac článkov na túto tému
Hľadáte lacného svadobného fotografa? Radšej sa zamyslite ešte raz!