Nie je fotka ako fotka

Na svadbách väčšinou nefotím len sám, lebo fotoaparát už má skoro každý. Rozdiel vo výsledku našich snažení je, ale dramatický.

Informácia: Týmto článok nechcem nikoho hejtovať, ani sa vysmievať fotkám, ide mi len o poukázanie na to, že nie je fotka ako fotka, aj keď vzniká za identických podmienok.

Kto a prečo fotil

Vo februári som fotil svadbu Jozefa a Lesie v kaštieli Tomášov. Na zábavu si pozvali dobrého DJa Zvuka, ktorý zábavu roztočil tak, ako sa na svadbe patrí. Zhodou okolností DJ Zvuko ponúka na svojej webke (https://zvuko.webnode.sk/doplnkove-sluzby/) okrem hudby aj fotenie svadby. Treba povedať, že fotenie ponúka ako doplnok zadarmo (fotí jeho manželka). Je to teda milý bonus a pretože netvorí ťažisko ich biznisu, nie je potrebné, aby tie fotky boli úplná topka. Naopak, môže sa stať, že ak náhodou zlyhá zaplatený svadobný fotograf, ich fotky môžu byť to jediné čo novomanželom po svadbe ostane.

Fotili sme teda na svadbe spolu a ja som mal parádnu príležitosť porovnať svoje fotky a fotky od bežného fotografa, ktorý na svadbe fotí. Dokonca používajú rovnakú značku fotoaparátov ako ja!

screenshot web svadobny fotograf

Čo som zistil

Zistil som to čo som už dávnejšie vedel, takže skôr som si to len overil a potvrdil. Tam kde sú svetelné podmienky dobré (obrad, sála s prestieraním, …), je rozdiel medzi fotkami takmer minimálny – možno sú tie moje trochu ostrejšie, ale to je detail. Naopak, tam kde sú svetelné podmienky horšie (parket so svetlami, …) tam sú rozdiely väčšie. Nejaký rozdiel je určite aj v postprodukcii a pravdepodobne aj vo veľkosti, alebo zrnitosti odovzdaných fotografií, ale to teraz nemusíme brať do úvahy, lebo to nie je kľúčový faktor, čo robí fotku dobrou, alebo zlou. To podstatné je atmosféra miesta, plastickosť fotografií, vystihnutie emócie, sústredenie diváka na to podstatné čo je na fotke a svetelné efekty na svadbe, ako súčasť výzdoby.

Rozdiel urobila aj použitá technika – kým manželka DJ Zvuka fotila s jedným bleskom s rozptylovačom na fotoaparáte, natočeným smerom hore, ja som fotil s troma bleskami na statívoch (tie je vidno aj na jej fotkách v pozadí pri stene). Ja mám k dispozícii 2 fotoaparáty spolu s 5 špecializovanými objektívmi, ona má jeden fotoaparát s jedným objektívom (ak som si dobre všimol).

Takže sa potvrdilo to, čo som už písal dávnejšie vo svojich článkoch tu, tu a tu – totiž, že nie je fotograf ako fotograf.

Porovnanie fotiek

Fotka vľavo je fotka od DJ Zvuka, fotka vpravo (s watermarkom) odo mňa. Fotky, ktoré fotil DJ Zvuko som zobral z jeho FB prezentácie tu.

 

 

Zdieľajte tento článok

Pozrite si aj ďalšie svadby